Witaminy i składniki mineralne mogą pomóc w leczeniu ADHD u dzieci? Naukowcy odkryli, że suplement diety łagodzi objawy nadpobudliwości

Monika Góralska
Dziecko z ADHD nie potrafi się skupić, ani usiedzieć w miejscu, jest nadmiernie pobudzone, szybko wpada w złość i często reaguje agresją.
Dziecko z ADHD nie potrafi się skupić, ani usiedzieć w miejscu, jest nadmiernie pobudzone, szybko wpada w złość i często reaguje agresją. fizkes/123rf.com
ADHD to zaburzenie neurorozwojowe objawiające się głównie poprzez deficyt uwagi i koncentracji oraz nadpobudliwość. Obecnie w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej stosuje się terapię i leki, które jednak wykazują wiele działań ubocznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że suplementacja witamin i składników mineralnych znacznie poprawia koncentrację i nastrój u dzieci z ADHD. Przyjmowanie zalecanych dawek wszystkich witamin i składników mineralnych korzystnie wpływa nie tylko na psychikę dzieci, ale również na ich rozwój fizyczny.

Badania przeprowadzone przez Oregon Health & Science University w Portland (USA) na czele z dr Jeanette Johnstone wykazały, że dzieci z ADHD i zaburzeniami regulacji emocjonalnej, którym suplementowano wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne, miały lepsze samopoczucie i koncentrację od dzieci przyjmujących placebo.

Jak zachowuje się osoba z ADHD? Zobacz, jakie objawy mogą świadczyć o ADHD

Jak zachowuje się osoba z ADHD? Zobacz, jakie objawy mogą świadczyć o ADHD

ADHD występuje głównie u dzieci, ale może się ujawnić także u osób dorosłych. Najczęstsze objawy ADHD to zaburzenia koncentracji, deficyty uwagi i nadpobudliwość. Dzieci z takimi objawami uważane są ...

Witaminy i składniki mineralne pomogą w leczeniu ADHD?

ADHD (od ang. attention-deficit hyperactivity disorder) to zaburzenie neurorozwojowe określane jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Dzieci z nadpobudliwością wyróżniają 3 główne cechy: nadmierna aktywność, deficyt uwagi i impulsywność. Leczenie ADHD polega w główniej mierze na spotkaniach z psychologiem, które mogą być uzupełnione leczeniem farmakologicznym. Jednak stosowanie leków wiąże się z występowaniem działań niepożądanych takich jak bezsenność, brak apetytu, bóle głowy i brzucha. Dodatkowo leki nie zawsze są skuteczne, na niektóre dzieci po prostu nie działają. Dlatego badacze szukają innych, bezpieczniejszych sposobów na złagodzenie objawów ADHD u dzieci.

Zobacz: GIF wycofuje lek na ADHD

Naukowcy z Portland swoim badaniem objęli 135 dzieci w wieku od 6 do 12 lat, które wcześniej nie były leczone farmakologicznie. Podzielono je na dwie grupy: pierwszej podawano kapsułki z mikroskładnikami odżywczymi, które zawierały wszystkie znane witaminy i niezbędne składniki mineralne w dawkach mieszczących się pomiędzy zalecaną dzienną dawką a górną tolerowaną granicą, natomiast drugiej grupie podano placebo.

Po ośmiu tygodniach ponad połowa (54 proc.) dzieci przyjmujących witaminy wykazała poprawę koncentracji i nastroju, w porównaniu z 18 proc. w grupie placebo.

Suplementacja wspomaga nie tylko psychikę, ale i rozwój fizyczny

Po ośmiu tygodniach przyjmowania tabletek z witaminami i składnikami mineralnymi dzieci nie tylko miały lepszy nastrój, były bardziej uważne i mniej impulsywne, ale też urosły o 6 mm więcej niż dzieci, które brały placebo. To bardzo dobra wiadomość, zważywszy na fakt, że niektóre leki stosowane obecnie w farmakoterapii dzieci z ADHD powodują zaburzenia wzrostu.

– Dowody na to, że leki ADHD powodują zahamowanie wzrostu są niepokojące. Odkrycia te sugerują, że suplementacja witamin i minerałów w wystarczających dawkach pomoże uniknąć zahamowania wzrostu związanego z innymi opcjami leczenia. – powiedziała główwna autorka badania dr dr Jeanette Johnstone.

Naukowcy zapowiadają dalsze badania, które będą miały na celu zrozumienie, w jaki sposób i dlaczego mikroskładniki odżywcze poprawiają koncentrację i nastrój. Badacze zamierzają sprawdzić jak suplementacja wpływa na zmiany w mikrobiomie jelitowym, zmniejszenie markerów zapalnych (np. cytokin), uzupełnianie minerałów i poprawę działania neuroprzekaźników.

Barwniki spożywcze mogą wywołać objawy ADHD u dzieci!

Barwniki spożywcze mogą wywołać objawy ADHD u dzieci!

O wyborze produktu ze sklepowej półki w większym niż cena czy skład stopniu decyduje jego kolor, zwłaszcza w przypadku dzieci, które uwielbiają napoje i słodycze w jaskrawych barwach. Natomiast, aby k...

Monika Góralska
Monika Góralska

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet