Autyzm nie jest chorobą! Co to jest autyzm?

EK
W komunikowaniu się z dzieckiem autystycznym pomaga używanie gestów i przedmiotów, jak np. podczas terapii integracji sensorycznej
W komunikowaniu się z dzieckiem autystycznym pomaga używanie gestów i przedmiotów, jak np. podczas terapii integracji sensorycznej 123rf
Co to jest autyzm? To trzeba wiedzieć o autyzmie nie tylko w Międzynarodowy Dzień Autyzmu. Radzi Iwona Łukasiewicz, pedagog specjalny, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, menedżer kierunku pedagogika. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, zwłaszcza w sferze społecznej, emocjonalnej i procesów poznawczych. Oto kilka cennych wskazówek, jak wychowywać, uczyć i jak się komunikować z dzieckiem autystycznym?

Jak wychowywać dziecko z autyzmem

Radzi Iwona Łukasiewicz, pedagog specjalny, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, menedżer kierunku pedagogika

1. Uważnie obserwuj swoje dziecko już od niemowlęctwa
Charakterystyczne dla spektrum zaburzeń autystycznych jest pojawienie się pierwszych objawów u dziecka przed ukończeniem trzech lat, a nawet u kilkumiesięcznych niemowląt. Choć zaburzenia autystyczne mają zróżnicowany charakter, bądź uczulony na kilka często obserwowanych typów zachowań, takich jak np. nadwrażliwość lub niedowrażliwość na bodźce zmysłowe, zaburzenia kontaktu, problemy z komunikacją werbalną i niewerbalną, trudności ze spełnianiem poleceń, powtarzanie pewnej czynności bez potrzeby, zaburzenia koncentracji uwagi, czasami zachowania agresywne w stosunku do innych lub siebie samego.

CZYTAJ KONIECZNIE
AKCJA "POLSKA NA NIEBIESKO" w Katowicach

2. Jeśli zauważysz u swojego dziecka niepokojące objawy, nie czekaj - zgłoś się do specjalisty
Niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie terapii. Trzeba jednak zaznaczyć, że autyzm jest zaburzeniem trwającym całe życie, co nie znaczy, że nie da się łagodzić objawów. Terapia powinna być prowadzona przez specjalistów, w tym psychiatrę, psychologa, pedagoga specjalnego i ustalana dla każdego dziecka indywidualnie, stosownie do jego potrzeb i możliwości, systematyczna i intensywna.

3. Masz dziecko autystyczne? Nie panikuj!
Dzięki wczesnej diagnozie i właściwie dobranej terapii można doprowadzić do poprawy funkcjonowania osoby z autyzmem, a u 10-15 procent dzieci poddawanych wspomaganiu rozwoju poprawa może być tak znaczna , że objawy autyzmu mogą stać się dyskretne.
4. Traktuj dziecko indywidualnie i bądź cierpliwy
Każdy z nas ma cechy indywidualne, dziecko autystyczne także. Dlatego powinniśmy zachowywać się stosownie do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Osoby autystyczne potrzebują wsparcia w zainicjowaniu i podtrzymaniu rozmowy, miewają też trudności z interpretacją kierowanych do nich komunikatów. Komunikowanie się z dzieckiem autystycznym wymaga więc cierpliwości i pomysłowości. Często pomaga np. pisanie na komputerze, używanie obrazków, gestów, symboli i przedmiotów.

5. Nie ulegaj mitom na temat autyzmu
Mówi się, że osoby autystyczne nie odczuwają emocji. To mit, który ma źródło w tym, że autyści często nie potrafią zgodnie z oczekiwaniami społecznymi okazywać emocji, co nie znaczy, że ich nie odczuwają. Autyści są geniuszami? Zdarza się, ale sawantów, czyli szczególnie uzdolnionych, jest ok. 10 proc. spośród wszystkich z tym zaburzeniem.

IV Miejska Konferencja Metodyczna „Zrozumieć autyzm. Sposób na rewalidację” odbędzie się 4 kwietnia o godz. 15 w WSB w Chorzowie (ul. Sportowa 29). Adresowana jest w szczególności do nauczycieli i dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, rodziców dzieci autystycznych oraz studentów kierunków pedagogicznych. Będą m.in. bezpłatne warsztaty dotyczące sposobów pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą z autyzmem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet