Prostym i skutecznym sposobem na to, jak oczyścić jelita, jest zastosowanie diety oczyszczającej. W jej trakcie z organizmu usuwane są niestrawione produkty przemiany materii, nagromadzone toksyny oraz gromadzące się w jelitach złogi kałowe. Zanieczyszczenia te zalegają w jelitach, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Zatruwają organizm, wpływając negatywnie na pracę wielu układów i poszczególnych narządów. Obniżają odporność na czynniki chorobotwórcze oraz zwiększają ryzyko otyłości i chorób przewlekłych.
Jak oczyścić jelita za pomocą diety?
Dieta oczyszczająca jelita pozwala pozbyć się z organizmu różnego typu szkodliwych substancji. Dostają się one do ustroju zwłaszcza w wyniku niezdrowego stylu życia – jedzenia przetworzonych produktów, palenia papierosów czy narażenia na chroniczny stres. Głównym założeniem takiej diety jest zwiększenie ilości spożywanych produktów bogatych w błonnik. Mogą być one jedzone w różnej postaci, lecz najbardziej wskazane w procesie oczyszczania jest oparcie diety na surowych warzywach i owocach. Działanie oczyszczające to zwłaszcza zasługa wysokiej zawartości błonnika, a także antyoksydantów. Poza tym są to produkty roślinne, które bogate są w niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia witaminy i minerały.
Do diety oczyszczającej jelita należy się stopniowo przygotowywać. Jej stosowanie może być uciążliwe i niebezpieczne, jeżeli od razu odstawimy wszelkiego rodzaju niezdrową żywność i będziemy jeść wyłącznie owoce oraz warzywa. Należy więc stopniowo wycofywać z diety takie produkty jak:
- słodycze,
- cukier,
- makarony,
- pieczywo,
- orzechy,
- fast foody,
- dania instant,
- sól,
- mięso,
- jajka,
- żółte sery,
- pierogi, naleśniki i inne potrawy z białej mąki,
- ciasta, ciasteczka i inne wyroby cukiernicze,
- alkohol.
W trakcie diety oczyszczającej warto pić duże ilości wody, najlepiej z imbirem i sokiem z cytryny. Wskazane jest również wprowadzenie do jadłospisu kaszy jaglanej, która świetnie smakuje w połączeniu z owocami. Warto również często pić świeżo wyciskane soki z wyciskarki oraz obfitujące w błonnik koktajle owocowo-warzywne.
Początkowe dni stosowania diety oczyszczającej jelita mogą być uciążliwe i narażać na pojawienie się takich objawów jak bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, rozkojarzenie, drażliwość czy suchość w ustach. Po kilku dniach powinny one jednak ustąpić, jeżeli organizm przyzwyczai się do ograniczeń kalorycznych. Zauważymy wtedy nagły przypływ sił, poprawę koncentracji oraz jasność umysłu. Organizm będzie również szybciej się regenerował.
W trakcie diety oczyszczającej jelita wskazane jest unikanie ciężkiej aktywności fizycznej. Najlepiej przeprowadzić taką kurację w trakcie urlopu. Zaleca się natomiast uprawianie spokojnej aktywności, np. spacerów czy nordic walking, a także branie ciepłych pryszniców. Podczas diety oczyszczającej warto również unikać stresu.
Czym jest dieta sokowa i kto powinien ją stosować?
Szczególnie popularną odmianą kuracji oczyszczającej jest dieta sokowa. Polega ona na rezygnacji na maksymalnie 7 dni ze spożywania wszelkich produktów stałych. Należy pić jedynie soki owocowo-warzywne. Powinny być one pozyskiwane za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej, dzięki czemu zachowane zostaną wszelkie enzymy i witaminy. Nie jest natomiast wskazane picie pasteryzowanych i dosładzanych soków sprzedawanych w kartonach.
Dieta sokowa ma również wiele innych zalet. Przede wszystkim jest niskokaloryczna, lekkostrawna, smaczna i łatwa w stosowaniu. Jej praktykowanie nie wymaga poświęcania wiele czasu na przygotowywanie skomplikowanych posiłków z warzyw i owoców. Osoby ją stosujące nie muszą się zmuszać do jedzenia produktów, których nie lubią. Soki skutecznie radzą sobie z oczyszczaniem jelit z nagromadzonych w ich ścianach toksyn.
Inne rodzaje diet oczyszczających
Istnieje również wiele innych rodzajów diet oczyszczających jelita. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć dietę jabłkową, jogurtową oraz kefirową. Jabłka są wyjątkowo bogate w błonnik, który wykazuje działanie oczyszczające i detoksykacyjne. Kefir oraz jogurt naturalny wpływają natomiast pozytywnie na układ pokarmowy, co jest zasługą zawartości bakterii probiotycznych. Do rodzajów diety oczyszczającej można również zaliczyć post Daniela, znany także jako dieta Ewy Dąbrowskiej. W jej trakcie można spożywać warzywa oraz niskokaloryczne owoce, takie jak cytrusy, jabłka, borówki, agrest czy poziomki.
Komu zalecana jest dieta oczyszczająca jelita?
Dieta oczyszczająca jelita pomaga szybko i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów. Wpływa również na poprawę koncentracji, stanu skóry, włosów i paznokci, a także przyspiesza proces regeneracji organizmu. Jej stosowanie pozwala jednocześnie przeciwdziałać różnego typu chorobom przewlekłym, takim jak:
- nowotwory,
- alergie,
- depresja,
- zespół przewlekłego zmęczenia,
- miażdżyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- choroby serca,
- zespoły metaboliczne.
Stosowanie diet oczyszczających może być jednak w przypadku niektórych osób niebezpieczne. Do grup ryzyka należą zwłaszcza kobiety w ciąży, osoby z niedowagą, depresją, schorzeniami hormonalnymi czy hipoglikemią reaktywną. Możliwość przejścia na dietę oczyszczającą warto ponadto skonsultować z lekarzem, jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe i stosujemy leki.
5 najzdrowszych warzyw korzeniowych