Ile kalorii spalamy podczas snu?
Podczas snu człowiek może spalić około 50 kcal na godzinę. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, uzależniona od przemiany materii danej osoby. W nocy, podczas odpoczynku, organizm ludzki się regeneruje - obniża się temperatura ciała i metabolizm, a oddech jest znacznie spokojniejszy i wolniejszy. Średnio większość ludzi spala około 15 proc. mniej kalorii podczas snu, w porównaniu z ich podstawową przemianą materii w ciągu dnia. Uzależnione jest to głównie od:
- wzrostu i masy ciała,
- składu ciała i kondycji fizycznej,
- płci i wieku,
- diety i spożywanych przed snem posiłków,
- hormonów,
- jakości snu.
W ciągu 8-godzinnego snu ludzki organizm może spalić średnio 450 kcal.
Cierpisz na bezsenność? Uważaj, niedobór snu może być groźny
Niedostateczna ilość snu jest jednym z atrybutów współczesnego człowieka, który w pędzie życia często zapomina o swoim zdrowiu. Tendencje światowe w tym aspekcie są mocno niepokojące – statystyczny cz...
Jak zwiększyć spalanie kalorii podczas snu?
Sen to zdrowie i nikomu nie trzeba o tym przypominać. Jednak ważna jest też jego jakość. W nocy ludzkie ciało regeneruje się, nabiera sił na następny dzień oraz spala kalorie. Aby dobrze się wyspać i spalić więcej kalorii, ważne są wieczorne rytuały:
- Odpowiednia temperatura w pokoju ma wpływ nie tylko na jakość snu, ale również przyspiesza metabolizm.
- Stałe pory snu stabilizują magazynowanie tłuszczu w organizmie.
- Wysypianie się jest podstawą dobrego funkcjonowania w ciągu dnia. Osoby niewyspane nie tylko spalają mniej kalorii, lecz także mają wzmożony apetyt, co nie sprzyja utracie wagi.
- Lekkie posiłki przed snem mają duże znaczenie. Warto przyrządzić sobie zdrową kolację i unikać podjadania w nocy. Absolutnie zakazane są fast foody wieczorem.
Fazy snu a spalanie kalorii
Podczas poszczególnych faz snu spala się różną ilość kalorii. Metabolizm glukozy zaczyna wzrastać w drugiej połowie nocy, kiedy wchodzimy w fazę REM. To właśnie podczas niej ma miejsce zwiększona aktywność mózgu, przyśpieszają: ruch gałek ocznych i akcja serca. Dla porównania, w fazie snu głębokiego, podczas której: tętno, oddychanie, temperatura ciała i aktywność mózgu zmniejszają się do minimum, spala się znacznie mniej kalorii.