Krwawy Księżyc, czyli Pełnia Myśliwych na październikowym niebie. Czy pełnia księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity na ten temat

Marta Siesicka-Osiak
Październikowa pełnia zawdzięcza swoją nazwę – Księżyc Myśliwych – jesiennym polowaniom. Były one okazją do zrobienia zapasów mięsa na zimę.
Październikowa pełnia zawdzięcza swoją nazwę – Księżyc Myśliwych – jesiennym polowaniom. Były one okazją do zrobienia zapasów mięsa na zimę. Camera-man/Pixabay
Nazwy Krwawy Księżyc oraz Pełnia Myśliwych to bezpośrednie nawiązanie do czasów, w których październikowe polowania pozwalały ludziom na zgromadzenie pożywienie na zimę i umożliwiały przetrwanie chłodniejszych miesięcy. Czy pojawienie się księżyca w pełni na nieboskłonie może w jakikolwiek sposób oddziaływać na nasze samopoczucie? Okazuje się, że w niektórych przypadkach tak. Poznaj potwierdzone fakty i obalone mity związane z pełnią księżyca.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Krwawa Pełnia, czyli Księżyc Myśliwych

Październikowa pełnia zawdzięcza swoją nazwę – Księżyc Myśliwych – jesiennym polowaniom. Były one okazją do zrobienia zapasów mięsa na zimę. Sprzyjała im dobra widoczność zwierzyny na pustych polach, z których zebrano już plony. Celem myśliwych były zarówno pasące się jelenie, jak i polujące na nie drapieżniki.

Najwcześniejsze użycie terminu „Hunter's Moon”, cytowanego w Oxford English Dictionary, pochodzi z 1710 roku. Niektóre źródła sugerują, że inne nazwy Księżyca Łowcy to Sanguine lub Krwawy Księżyc, związane z krwią z polowań lub kolorem zmieniających się jesiennych liści.

Inne nazwy używane na świecie odnoszące się zjawisk zachodzących w naturze to Księżyc Suszonego Ryżu, Spadających Liści oraz Mroźny lub Migrujący księżyc. Ostatni przydomek nawiązuje do corocznych odlotów ptaków na południe.

Kulminacja październikowej pełni nastąpi w czwartek 17 października 2024 o godzinie 13:27. Księżyc znajdzie się wtedy w punkcie orbity najbliżej Ziemi, co sprawi, że będzie wydawał się wyjątkowo jasny i duży. Takie zjawisko nazywamy superpełnią lub superksiężycem.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka? Zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Sprawdź, co Cię czeka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Zadziała jak merkel na tuska- nie zaśniemy:-)
S
Susie Grace
I earn $100 per hour while taking risks and travelling to remote parts of the world. 6L5 I worked remotely last week while in Rome, Monte Carlo, and eventually Paris. I’m back in the USA this week. I only perform simple activities from this one excellent website.see it,

Just Visit Here ==> w­w­w.S­m­a­r­t­c­a­s­h­1.c­o­m
H
Hooj
30 sierpnia, 18:50, Dwie wieże:

Kaczyńskiemu kły wyrosną. Jadem już pluje

A rudemu rogi, już ma oczy czerwone jak diabeł

R
Reagan Malani
My last salary was $8750, ecom only worked 12 hours a week. My longtime neighbor estimated $15,000 and works about 20 hours for seven days. 6L1 I can’t believe how blunt he was when I looked up his information.

Check it out on this site======> w­w­w.S­m­a­r­t­C­a­s­h­1.c­o­m
D
Dwie wieże
Kaczyńskiemu kły wyrosną. Jadem już pluje
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet