Pierzga pszczela to bardzo cenny, a przy tym chyba najmniej popularny produkt pochodzenia pszczelego. Ze względu na ograniczone możliwości pozyskiwania składników cena pierzgi pszczelej jest dość wysoka, warto jednak zaopatrzyć się w nią ze względu na jej właściwości lecznicze. Najłatwiej zakupu można dokonać w sklepach ze zdrową żywnością.
Cena pierzgi pszczelej
"Pierzga pszczela cena" - to hasło dość często wpisywane w wyszukiwarki internetowe w przypadku zainteresowania produktem. Jest on znacznie droższy od miodu. Za kilogram zapłacić trzeba powyżej 200 złotych. Najczęściej produkt pakowany jest jednak w opakowania o wadze 100 lub 200 gramów, cena jest więc bardziej przystępna.
Co to jest pierzga pszczela?
Niektórzy błędnie utożsamiają pierzgę pszczelą z pyłkiem, tymczasem nie są to określenia synonimiczne. Pierzga powstaje poprzez połączenie miodu, pyłku kwiatowego oraz wydzieliny pszczelich gruczołów ślinowych. Taka mieszanina składowana jest w plastrze, gdzie podlega fermentacji mlekowej w środowisku beztlenowym. W trakcie tego procesu białka pyłku rozpadają się do peptydów i aminokwasów. Jest też bogatsza w cukry i kwas mlekowy.
Aby uzyskać kilogram pierzgi, wyczyścić należy - w zależności od liczby pszczół w pasiece - od pięciu do nawet trzydziestu ramek. Właśnie z tego względu dość wysoki koszt pozyskania produktu. W świecie pszczół pierzgą żywi się głównie matka i młode. To pożywienie przeznaczone na okres jesienno-zimowy i wczesną wiosnę. Ciekawy jest fakt, że pszczoły jedzące pierzgę żyją dłużej niż odżywiające się pyłkiem.
Pierzga dostępna jest przeważnie w formie brązowych granulek.
Skład i właściwości lecznicze
Pierzga właściwości lecznicze zawdzięcza zawartym w niej witaminom, mikro- i makroelementom. Jej skład jest bardzo zbliżony do składu pyłku. Różnica tkwi w proporcjach i ilości poszczególnych związków.
Pierzga stanowi dobre źródło cennych witamin, między innymi: A, C, PP, E, D, K oraz większości witamin z grupy B. Znajdziemy tu także minerały: żelazo, potas, fosfor, sód, selen, cynk, krzem, mangan oraz miedź.
Taki zestaw sprawia, że pierzga pszczela sprawdza się jako preparat służący ogólnemu odżywieniu i wzmocnieniu organizmu, także w przypadku osób aktywnych fizycznie oraz w rekonwalescencji po zabiegach i operacjach. Wspiera dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci. Sprawdza się również przy chorobach skórnych, zwłaszcza łuszczycy. Działa odtruwająco na wątrobę i minimalizuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Polecana jest osobom starszym oraz mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego
Pierzga, dzięki właściwościom antybakteryjnym zalecana jest w okresach obniżonej odporności organizmu, na przykład na przełomie pór roku. Łagodzi przy okazji reakcje alergiczne, warto więc włączyć ją do codziennej diety przed okresem pylenia.
Pierzga przeciwwskazania
Pierzga przeciwwskazania w stosowaniu ma właściwie tylko w odniesieniu do osób uczulonych na produkty pochodzenia pszczelego. W pozostałych sytuacjach należy stosować ją z umiarem. Wszelkie dolegliwości, pojawiające się w trakcie jej spożywania, konsultować należy z lekarzem. Jako naturalnego produktu pierzgi nie można przedawkować, ale ze względu na wysoką zawartość cukru - podobnie jak w miodzie - rozsądne porcje są wskazane.
W przypadku dzieci, ze względu na duże ryzyko alergii, wszystkie produkty pszczele wprowadza się do diety stopniowo, obserwując ewentualne reakcje. Pierzgi nie można natomiast podawać maluchom. Specjaliści polecają włączanie jej do diety powyżej 3-4 roku życia.
Zastosowanie i dawkowanie
Jaka dawka pierzgi będzie bezpieczna? Dla dorosłej osoby zaleca się stosowanie jednej łyżki dziennie, a maksymalnie 30 – 40 gramów na dobę. W przypadku dzieci poleca się zmniejszyć tę ilość do pół łyżeczki. Pierzgi, podobnie jak pyłku pszczelego, nie powinno się stosować w sposób ciągły. Po dwóch tygodniach należy zrobić przerwę.
Po zażyciu pierzgi pszczelej czuje się kwaskowatość i żywiczny posmak. Zanim ją skonsumujemy, należy ją zmielić w młynku do kawy lub blenderze z odpowiednią przystawką albo namoczyć w wodzie do napęcznienia. Można dodawać ją do soków, napojów, koktajli, a nawet wody. Świetnie smakuje z jogurtami i owsiankami. Osoby, którym nie przeszkadza charakterystyczny posmak, mogą jeść pierzgę samą lub w połączeniu z miodem. W sklepach dostępne są także produkty takie jak pierzga w miodzie lub miód z pyłkiem i pierzgą.
Jak spotęgować pozytywne działanie pierzgi pszczelej? Najczęstszą praktyką jest zalanie jej wodą na noc i wypijanie rano na czczo. Czas odstawienia wynosić powinien przynajmniej 10 godzin przed wypiciem. Taką miksturę warto stosować zamiast porannej kawy.
Pierzgę stosować można również zewnętrznie, na skórę. Jest świetnym składnikiem domowych maseczek, szczególnie jeśli celem jest regeneracja skóry i pobudzanie produkcji kolagenu przez organizm. Pierzga, podobnie jak miód, poprawia także jędrność skóry i nawilża.
Jak powstaje miód pszczeli i jakie są jego najpopularniejsze rodzaje?
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!