Pozew o rozwód – jak go napisać i gdzie złożyć? Jak wygląda zamiana nazwiska po rozwodzie

Marzena Herka
W Sądzie Okręgowym należy złożyć dwa egzemplarze pozwu rozwodowego, odpis skrócony aktu małżeństwa (aktualny, czyli nie starszy niż 3 miesiące od daty wystawienia), odpisy skrócone aktów urodzenia małoletnich dzieci oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej.
W Sądzie Okręgowym należy złożyć dwa egzemplarze pozwu rozwodowego, odpis skrócony aktu małżeństwa (aktualny, czyli nie starszy niż 3 miesiące od daty wystawienia), odpisy skrócone aktów urodzenia małoletnich dzieci oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej. ginasanders (123RF)
Udostępnij:
Pozew o rozwód to dokument, który musi wnieść jeden z małżonków, aby sąd mógł orzec o rozwodzie. Pozew rozwodowy musi zostać wniesiony w formie pisemnej w wydziale cywilnym bądź rodzinnym w Sądzie Okręgowym. Radzimy, jak wypełnić pozew rozwodowy i jakie są konsekwencje jego złożenia. Dowiedz się, jak przeprowadzić zmianę nazwiska po rozwodzie.

Jak napisać pozew o rozwodowy? Gdzie go złożyć?

Wniosek o rozwód w formie pisemnej przygotowuje i składa powód, czyli małżonek, który chce prawnie zakończyć swoje małżeństwo. Pozew rozwodowy należy złożyć w wydziale cywilnym lub rodzinnym Sądu Okręgowego właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Jeżeli pod tym adresem żadne z nich już nie mieszka, trzeba wybrać sąd odpowiadający obecnemu miejscu zamieszkania powoda lub w drugiej kolejności – pozwanego. 

Warto przeczytać

Wzór pozwu o rozwód, czyli co powinien zawierać wniosek rozwodowy. 6 podstawowych elementów podanych w następującej kolejności:

 • nazwa sądu, do którego jest kierowany pozew (wskazanie właściwego miejscowo Sądu Okręgowego),
 • określenie stron, czyli wskazanie danych powoda i pozwanego – imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania, numery PESEL,
 • tytuł wniosku – pozew o rozwód bez orzekania o winie lub z pozew o rozwód z orzeczeniem winy,
 • wskazanie żądania ze wskazaniem co do winnego rozpadu małżeństwa – w tym miejscu można odmówić postępowania mediacyjnego i określić, kto ma zostać obciążony kosztami procesu,
 • uzasadnienie pozwu – należy wskazać okoliczności zawarcia związku małżeńskiego oraz przyczynę wystąpienia o rozwód (zwięzły ale dokładny opis jak doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego); w tym punkcie wskazuje się również dowody i świadków (ich imiona i nazwiska oraz aktualne adresy zamieszkania, na które doręczone będą wezwania na rozprawę) oraz określa warunki kontaktu z małoletnimi dziećmi (należy wskazać ich imiona, nazwiska, datę i miejsce urodzenia) i preferowaną kwotę alimentów,
 • podpisy osoby wnoszącej pozew rozwodowy lub adwokata występującego w jej imieniu.

Przeczytaj również: Ile kosztuje rozwód?

Rozwieść można się na dwa sposoby. Po pierwsze, bez orzekania o winie. Po drugie, z orzekaniem o niej. - Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji wynikających z orzeczenia winy małżonka w rozkładzie pożycia - ostrzega adwokat Anna Winnicka-Skalniak, która konsultowała nasza poradnik. Przeglądaj kolejne zdjęcia i sprawdź wyjaśnienia adwokata dotyczące tego, jak wziąć rozwód - jak wziąć rozwód bez orzekania o winie i jak wziąć rozwód z orzekaniem o winie. JAK SIĘ ROZWODZĄ GWIAZDY?

Jak się rozwieść? Sprawdź, jak wziąć rozwód bez orzekania o ...

Papiery rozwodowe – co należy dołączyć do pozwu?

Razem z pozwem o rozwód należy złożyć następujące dokumenty:

 • oryginał odpisu aktu małżeństwa,
 • odpisy aktów urodzenia dzieci,
 • dowód uiszczenia opłaty za pozew rozwodowy, a przy składaniu wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych należy dołączyć oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym,
 • rachunki potwierdzające koszty związane z utrzymaniem dzieci – będą miały wpływ na określenie wysokości alimentów,
 • w przypadku starań o alimenty dla małżonka należy dołączyć deklaracje podatkowe, zaświadczenie o dochodach i rachunki dowodzące koszty utrzymania.

Pozew rozwodowy i wszystkie dokumenty załączone do niego należy wydrukować w trzech egzemplarzach. Jeden komplet trafi do sądu, drugi do pozwanego, a trzeci zostawiamy dla siebie. To ważne, ponieważ na rozprawie sąd może poprosić o wyjaśnienia lub sprecyzowanie znaczenia któregoś z dokumentów. W takiej sytuacji warto mieć przed sobą wszystkie dokumenty, by bez stresu i opóźnienia odpowiedzieć sądowi na wszystkie pytania i rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Do nazwiska panieńskiego można wrócić do 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie. Jeśli ten termin upłynie, jedynym wyjściem jest skierowanie wniosku o postępowanie administracyjne. Oświadczenie o powrocie do nazwiska panieńskiego należy złożyć przed kierownikiem w wybranym Urzędzie Stanu Cywilnego lub w polskim konsulacie (w przypadku pobytu za granicą). Do zmiany nazwiska po rozwodzie wymagane jest okazanie dowodu tożsamości i dołączenie następujących załączników:

 • potwierdzenie opłaty za złożenie orzeczenia (wynosi ona 11 zł lub 50 euro za granicą),
 • określenie miejsca sporządzenia aktu małżeństwa i daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie,
 • odpis prawomocnego orzeczenia o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa ze wzmianką o rozwodzie –gdy orzeczenie składane jest w konsulacie.

Warto przeczytać

Jak ratować małżeństwo?

Jedną z dróg do rozwiązania konfliktów w małżeństwie są mediacje, które można podjąć prywatnie lub wskutek zarządzenia sądu po złożeniu pozwu o rozwód. Jedynym warunkiem jest obopólna zgoda małżonków. Mediator  ma za zadanie kierować rozmową tak, aby obie strony mogły wypowiedzieć swoje zdanie, wyrazić skrywane emocje i ustalić wspólny plan działania.
Podjąć można również terapię małżeńską, która pomaga uratować związek poprzez unaocznienie problemów i szczerą rozmowę o nich. Jednak, aby terapia odniosła skutek, obie strony muszą jej chcieć oraz być gotowe na zmianę wzajemnego podejścia i pracę nad sobą.

Podział majątku podczas rozwodu. Jak się do tego przygotować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Minimalizm za grube tysiące. Zobacz jak miesz...

Minimalizm za grube tysiące. Zobacz jak mieszka Maffashion

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
ULA

wiecie, że czasem 169 zł wystarczy aby mieć już jakiś dowód, schowajcie to w samochdzie, pokoju gdzie przebywa druga strona i po kilku dniach coś wyjdzie ...

https://www.spyshop.pl/cyfrowy-dyktafon-kieszonkowy-mvr-100-vox-z-trybem-aktywacji-dzwiekiem-1165.html

Więcej informacji na stronie głównej Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie