Jak napisać pozew o rozwodowy? Gdzie go złożyć?
Wniosek o rozwód w formie pisemnej przygotowuje i składa powód, czyli małżonek, który chce prawnie zakończyć swoje małżeństwo. Pozew rozwodowy należy złożyć w wydziale cywilnym lub rodzinnym Sądu Okręgowego właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Jeżeli pod tym adresem żadne z nich już nie mieszka, trzeba wybrać sąd odpowiadający obecnemu miejscu zamieszkania powoda lub w drugiej kolejności – pozwanego.
Warto przeczytać
Wzór pozwu o rozwód, czyli co powinien zawierać wniosek rozwodowy. 6 podstawowych elementów podanych w następującej kolejności:
- nazwa sądu, do którego jest kierowany pozew (wskazanie właściwego miejscowo Sądu Okręgowego),
- określenie stron, czyli wskazanie danych powoda i pozwanego – imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania, numery PESEL,
- tytuł wniosku – pozew o rozwód bez orzekania o winie lub z pozew o rozwód z orzeczeniem winy,
- wskazanie żądania ze wskazaniem co do winnego rozpadu małżeństwa – w tym miejscu można odmówić postępowania mediacyjnego i określić, kto ma zostać obciążony kosztami procesu,
- uzasadnienie pozwu – należy wskazać okoliczności zawarcia związku małżeńskiego oraz przyczynę wystąpienia o rozwód (zwięzły ale dokładny opis jak doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego); w tym punkcie wskazuje się również dowody i świadków (ich imiona i nazwiska oraz aktualne adresy zamieszkania, na które doręczone będą wezwania na rozprawę) oraz określa warunki kontaktu z małoletnimi dziećmi (należy wskazać ich imiona, nazwiska, datę i miejsce urodzenia) i preferowaną kwotę alimentów,
- podpisy osoby wnoszącej pozew rozwodowy lub adwokata występującego w jej imieniu.
Przeczytaj również: Ile kosztuje rozwód?
Jak się rozwieść? Sprawdź, jak wziąć rozwód bez orzekania o ...
Papiery rozwodowe – co należy dołączyć do pozwu?
Razem z pozwem o rozwód należy złożyć następujące dokumenty:
- oryginał odpisu aktu małżeństwa,
- odpisy aktów urodzenia dzieci,
- dowód uiszczenia opłaty za pozew rozwodowy, a przy składaniu wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych należy dołączyć oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym,
- rachunki potwierdzające koszty związane z utrzymaniem dzieci – będą miały wpływ na określenie wysokości alimentów,
- w przypadku starań o alimenty dla małżonka należy dołączyć deklaracje podatkowe, zaświadczenie o dochodach i rachunki dowodzące koszty utrzymania.
Pozew rozwodowy i wszystkie dokumenty załączone do niego należy wydrukować w trzech egzemplarzach. Jeden komplet trafi do sądu, drugi do pozwanego, a trzeci zostawiamy dla siebie. To ważne, ponieważ na rozprawie sąd może poprosić o wyjaśnienia lub sprecyzowanie znaczenia któregoś z dokumentów. W takiej sytuacji warto mieć przed sobą wszystkie dokumenty, by bez stresu i opóźnienia odpowiedzieć sądowi na wszystkie pytania i rozwiać pojawiające się wątpliwości.
Zmiana nazwiska po rozwodzie
Do nazwiska panieńskiego można wrócić do 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie. Jeśli ten termin upłynie, jedynym wyjściem jest skierowanie wniosku o postępowanie administracyjne. Oświadczenie o powrocie do nazwiska panieńskiego należy złożyć przed kierownikiem w wybranym Urzędzie Stanu Cywilnego lub w polskim konsulacie (w przypadku pobytu za granicą). Do zmiany nazwiska po rozwodzie wymagane jest okazanie dowodu tożsamości i dołączenie następujących załączników:
- potwierdzenie opłaty za złożenie orzeczenia (wynosi ona 11 zł lub 50 euro za granicą),
- określenie miejsca sporządzenia aktu małżeństwa i daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie,
- odpis prawomocnego orzeczenia o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa ze wzmianką o rozwodzie –gdy orzeczenie składane jest w konsulacie.
Warto przeczytać
Jak ratować małżeństwo?
Jedną z dróg do rozwiązania konfliktów w małżeństwie są mediacje, które można podjąć prywatnie lub wskutek zarządzenia sądu po złożeniu pozwu o rozwód. Jedynym warunkiem jest obopólna zgoda małżonków. Mediator ma za zadanie kierować rozmową tak, aby obie strony mogły wypowiedzieć swoje zdanie, wyrazić skrywane emocje i ustalić wspólny plan działania.
Podjąć można również terapię małżeńską, która pomaga uratować związek poprzez unaocznienie problemów i szczerą rozmowę o nich. Jednak, aby terapia odniosła skutek, obie strony muszą jej chcieć oraz być gotowe na zmianę wzajemnego podejścia i pracę nad sobą.
Podział majątku podczas rozwodu. Jak się do tego przygotować?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
Zobacz Instahistorie Karoliny Stanisławczyk!