Cellulit wodny czy tłuszczowy? Jak rozróżnić rodzaje tzw. skórki pomarańczowej na udach i pośladkach? Sprawdź, jak pozbyć się cellulitu!

Elżbieta Kozłowska
W walce z cellulitem warto zastosować holistyczne podejście, wspomagając skórę dedykowanymi kosmetykami i masażami, zwiększając poziom aktywności fizycznej i zmieniając dietę na menu złożone z naturalnych produktów.
W walce z cellulitem warto zastosować holistyczne podejście, wspomagając skórę dedykowanymi kosmetykami i masażami, zwiększając poziom aktywności fizycznej i zmieniając dietę na menu złożone z naturalnych produktów. Artfully79/Getty Images
Cellulit wodny to problem estetyczny, z którym mierzy się wiele kobiet. Ten rodzaj pomarańczowej skórki rozwija się w związku z zaburzeniami krążenia krwi i limfy, a także wahaniami poziomu hormonów. Prowadzą one do powstawania obrzęków, a nadmiar wody nie jest usuwany z tkanki podskórnej i tworzy nierówności. Cellulit wodny występować może na udach, pośladkach i brzuchu, a nawet na ramionach czy łydkach. Czym różni się od cellulitu tłuszczowego? Na szczęście istnieją sposoby, by z nim walczyć.

Cellulit wodny to nic innego jak opuchnięta skóra o nierównej powierzchni. Może stanowić efekt nieprawidłowego trybu życia, w tym niewłaściwej diety. Może dotyczyć osób genetycznie obciążonych w tym kierunku. Dotyka także osób cierpiących na zaburzenia emocjonalne, takie jak przewlekły stres lub stany depresyjne.

Spis treści

Cellulit wodny czy tłuszczowy. Jakie są rodzaje cellulitu?

Można wyróżnić trzy rodzaje cellulitu: tłuszczowy, wodny oraz cyrkulacyjny. Prawidłowe rozpoznanie i zaklasyfikowanie zmian jest kluczem do sukcesu, ponieważ to, co sprawdzi się w jednym przypadku, nie odniesie skutku w drugim.

Cellulit tłuszczowy powstaje na skutek zaburzeń metabolicznych i nierównomiernego rozkładania się podskórnej tkanki tłuszczowej. Dotyczy najczęściej bioder, brzucha oraz ud. Walczyć z nim można poprzez dietę redukcyjną, aktywność fizyczną oraz masaże, peelingi i specjalistyczne kosmetyki.

Cellulit wodny spowodowany jest problemami z gospodarką hormonalną, zaburzeniami krążenia, nieprawidłową dietą oraz brakiem aktywności fizycznej. W organizmie dochodzi do zatrzymywania wody, co skutkuje obrzękami. Cellulit wodny pojawia się najczęściej na nogach i pośladkach. Może powodować ból.

Cellulit cyrkulacyjny jest połączeniem dwóch powyższych typów. Pojawia się na łydkach, kolanach, udach, biodrach i brzuchu. Aby z nim walczyć, należy połączyć dietę redukcyjną z aktywnością fizyczną i pielęgnacją skóry.

Warto przeczytać:

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego

Powody powstawania cellulitu wodnego przytoczone zostały już wyżej. Jakie konkretnie nieprawidłowe nawyki przyczyniają się do jego powstawania? Do najczęstszych błędów zaliczamy:

  • siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej,
  • dieta bogata w sól i produkty wysokoprzetworzone, które są źródłem nadmiaru sodu,
  • długotrwałe przyjmowanie niektórych rodzajów pigułek antykoncepcyjnych,
  • częste noszenie wysokich obcasów oraz zbyt obcisłych ubrań utrudniających krążenie, zwłaszcza spodni,
  • nieregularne odżywianie i wypijanie małej ilości płynów.

Dobrze wiedzieć:

Jak się pozbyć cellulitu wodnego, a jak tłuszczowego?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się cellulitu wodnego jest zmiana nawyków żywieniowych. Ograniczyć trzeba tłuszcze, węglowodany proste, sól oraz biały cukier. Do diety na stałe włączyć trzeba warzywa i owoce. Nie bez znaczenia jest również prawidłowe nawodnienie organizmu.

W sklepach i aptekach można nabyć tabletki na cellulit wodny, a także zioła do zaparzania. Zawierają one wyciągi z bluszczu, miłorzębu japońskiego oraz wąkrotki azjatyckiej. Preparaty te mają za zadanie wspomóc usuwanie zatrzymywanej w organizmie wody oraz pobudzić układ wydalniczy do pracy. Przed kuracją warto skonsultować się z lekarzem.

Cellulit tłuszczowy i mieszany związany jest z nadmiarem tkanki tłuszczowej zgromadzonej w warstwie podskórnej, a najlepszą strategią jego zwalczania jest wspomaganie spalania tego tłuszczu. Takie działanie mają stosowane w kosmetykach antycellulitowych składniki takie jak wyciągi z chili, imbiru, cynamonu, alg morskich, kawy, zielonej herbaty, guarany czy yerba mate.

We wszystkich przypadkach sprawdzą się balsamy i koncentraty do ciała z zawartością kofeiny (a także bogatych w nią wyciągów roślinnych), która działa odwadniająco na wierzchnie warstwy skóry i poprawia w ten sposób jej wygląd. Przy regularnym stosowaniu ciało ud i pośladków staje się gładsze, a wybrzuszenia – mniej widoczne. Pielęgnację warto uzupełnić o preparat z zawartością kwasów organicznych, które stopniowo złuszczają naskórek. Efekty takiego wygładzania są znacznie trwalsze.

Jeżeli chcecie się pozbyć cellulitu, warto podjąć wysiłek i rozpocząć aktywność fizyczną. Nie musi to być sport wyczynowy. Bardzo dobre rezultaty osiągnąć można poprzez bieganie, jazdę na rowerze oraz sporty wodne.

Zobacz także:

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rybcia
Nie ważne czy to cellulit tłuszczowy czy wodny. Trzeba działać na różnych polach, bo może być też cellulit cyrkulacyjny czyli mieszanka obu :D Jeżeli chodzi o mnie to jestem zdania że warto się zapoznać z takimi składnikami jak: zielona herbata, zielona kawa, algi fucus, miłorząb japoński, olej z orzechów laskowych, kwas hialuronowy, witamina E i pantenol. Sama używam je w nolicell i działa na cellulit jak nic innego co do tej pory miałam.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet