Spis treści
Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie. Mobilny gabinet ginekologiczny rusza w Polskę
To już 4. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”. Akcja adresowana jest do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami.
Z badania zrealizowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska, który jest inicjatorem kampanii od 2019 roku, wynika, że aż 77 proc. kobiet z niepełnosprawnościami nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 proc. z nich nigdy nie było na takiej wizycie.
Sytuacja ta wynika nie tylko ze strachu czy wstydu przed badaniem ginekologicznym, który towarzyszy wielu kobietom. W przypadku tych niepełnosprawnych związane jest głównie z brakiem dostosowania wnętrz gabinetów do ich potrzeb. Aż 64 proc. pacjentek przyznało, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub wyposażenia pokoju lekarskiego do ich potrzeb.
Według danych w Polsce jest tylko 158 zarejestrowanych gabinetów ginekologicznych dostosowanych do specjalnych potrzeb pacjentek, a samych kobiet z niepełnosprawnościami ponad 1,5 milona.
– Kampania „W kobiecym interesie” daje Polkom realny dostęp do badań w obszarze ginekologii. Za każdym razem chcemy, aby ta pomoc była tam, gdzie jej najbardziej brakuje. Nie chcemy, aby ktokolwiek czuł się wykluczony i dlatego w tegorocznej edycji kampanii będziemy starali się zwrócić uwagę na problem bariery dostępu do profilaktyki ginekologicznej wśród pacjentek z niepełnosprawnościami. Wspólnie z partnerami kampanii oraz ekspertami chcemy promować ideę tworzenia gabinetów dostępnych dla pacjentek z niepełnosprawnościami oraz zachęcać kobiety do regularnych badań ginekologicznych – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.
Polki za rzadko chodzą do ginekologa. Połowa nie wie, czym to grozi
Do ginekologa regularnie raz na rok chodzi tylko 21 proc. kobiet, a aż 13 proc. w ogóle tego nie robi. Natomiast co czwarta Polka chodzi do specjalisty raz na trzy lata – tak wynika z ogólnopolskiego ...
„Nie da się, bo jak mam panią zbadać” – takie słowa niepełnosprawne pacjentki słyszą od lekarzy
Dla pacjentek z niepełnosprawnościami niezwykle ważne jest profesjonalne nastawienie personelu medycznego (wskazało na to 56 proc. kobiet biorących udział w ankiecie) oraz empatyczny sposób komunikacji (taką potrzebę zadeklarowało 49 proc. uczestniczek badania).
– Opieka ginekologiczna nad pacjentką z niepełnosprawnością nie jest wyzwaniem medycznym, ale bywa wyzwaniem psychologicznym. Pacjentki, które przyjmuję w gabinecie, często potrzebują większego i czujniejszego zaangażowania personelu medycznego, aby czuły się komfortowo. Dobra komunikacja między lekarzem a pacjentem jest tu kluczowa, ale bywa trudniejsza, gdy pacjentka nie słyszy lub nie widzi. Dostosowanie gabinetu do potrzeb pacjentek nie jest trudne, bo na rynku jest wiele rozwiązań, które mogą nas wesprzeć, np. możliwość zdalnego zaangażowania tłumacza Polskiego Języka Migowego – mówi Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka.
W badaniu wzięła udział blogerka i instagramerka Zaniczka – Renata Orłowska, która była zachwycona kampanią oraz możliwością zbadania się po raz pierwszy na fotelu ginekologicznym. Jak wspomina, wiele razy wcześniej słyszała od lekarzy słowa: „nie da się, nie mamy podnośnika, nie dam rady pani podnieść, no niby jak mam panią zbadać”. Blogerka podkreśla, że w mobilnym gabinecie kobiety z niepełnosprawnościami nie usłyszą takich słów.
Ile kosztuje wizyta u ginekologa? Sprawdź cennik wizyty z USG i cytologią
Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem chorób narządów rodnych u kobiet, a także prowadzeniem ciąży i porodu. Do specjalisty można umówić się bezpłatnie w ramach ubezp...
Darmowe badania dla wszystkich kobiet. Sprawdź, czy mobilny gabinet będzie w twoim mieście
W ramach kampanii „W kobiecym interesie” powstał mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, który w lipcu wyruszył w Polskę. W pakiecie darmowych badań, które są dostępne dla każdej kobiety, mieści się konsultacja z lekarzem oraz badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia i test na obecność wirusa HPV.
– Dostosowanie mobilnego gabinetu ginekologicznego do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami było dla nas kluczowym wyzwaniem w tej edycji bezpłatnych badań profilaktycznych. Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawią, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu, będą czuć się u nas komfortowo. Mamy m.in. przygotowany oraz przeszkolony personel medyczny i asystujący, dokumenty w alfabecie Braille’a, tłumacza Polskiego Języka Migowego czy pętlę indukcyjną – mówi Aneta Grzegorzewska z Gedeon Richter Polska.
Gdzie i kiedy przyjedzie gabinet? Na liście znajduje się 10 miast na terenie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego. W ten weekend gabinet gości w województwie wielkopolskim:
- Lębork – 1 lipca (piątek),
- Wejherowo – 2 lipca (sobota),
- Tczew – 3 lipca (niedziela),
- Chełmża – 7 lipca (czwartek),
- Brodnica – 8 lipca (piątek),
- Włocławek – 9 lipca (sobota),
- Inowrocław – 10 lipca (niedziela),
- Września – 15 lipca (piątek),
- Słupca – 16 lipca (sobota),
- Konin – 17 lipca (niedziela).
Dokładne adresy, pod którymi będzie można znaleźć gabinet, oraz instrukcję, jak zapisać się na badanie, znajdują się na stronie akcji „W kobiecym interesie”. Miasta, w których zatrzymuje się gabinet, to miejscowości o największej liczbie osób niepełnosprawnych, w których równocześnie jest najsłabszy dostęp do gabinetów ginekologicznych dostosowanych do ich potrzeb.
Ginekolodzy zalecają zmiany w wykonywaniu cytologii – płynna zamiast klasycznej
Zespół ekspertów PTGiP zaleca wykonywanie cytologii płynnej zamiast tradycyjnej. Badanie nie jest refundowane, jednak specjaliści zachęcają lekarzy ginekologów do proponowania wykonania go każdej pacj...