Home office to większy stres dla kobiet niż mężczyzn. Pandemia ujawniła nierówności

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Cristian Rojas/ Pexels.com
Praca zdalna stała się dodatkowym źródłem stresu dla pracownic. - Dom dla wielu kobiet nie jest miejscem wypoczynku po pracy, lecz drugim etatem, poświęconym na sprzątanie, gotowanie i opiekę nad dziećmi – mówi dr Kaja Prystupa-Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego.

Praca zdalna w pandemii generowała dodatkowy stres

Home office było bardziej stresujące dla pracowników szeregowych niż dla osób na stanowiskach kierowniczych, które ustalały zasady obowiązujące z dala od biura – wynika z badania, zrealizowanego przez naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu SWPS. Zespół badawczy z dwóch uczelni monitorował pracę zdalną 587 osób w wieku od 21 do 66 lat, które przeszły na home office.

Po wybuchu pandemii blisko 90 proc. badanych przestawiło się na pracę w warunkach domowych, wcześniej z domu pracowała co 9. osoba. Aż 45 proc. respondentów nie ukrywało, że zaczęło poświęcać na pracę więcej czasu niż przed wybuchem pandemii (niektórzy pracowali nawet po 10–12 godzin dziennie), a ponad połowie badanych towarzyszyło poczucie, że pracy jest więcej niż dotychczas.

Warto przeczytać również:

Co piąty ankietowany potwierdził, że w trakcie home office nie miał wystarczająco komfortowych warunków do pracy. Co czwarta osoba zdradziła, że nie dysponuje wydzieloną w domu przestrzenią do pracy, a jedna trzecia respondentów przyznała się do wykonywania swoich zadań w pomieszczeniach dzielonych z innymi domownikami.
Wiele osób miało także kłopot z przystosowaniem się do nowych warunków, zwłaszcza pracownicy, którzy wcześniej chodzili do biura. Pracę utrudniał również przyrost obowiązków domowych – szczególnie borykały się z nim kobiety. Na trudności w godzeniu ról zawodowych z potrzebami domowników wskazało 12 proc. respondentów. Ich dyskomfort wywoływały m.in. osoby uczące się lub pracujące zdalnie w trakcie ich pracy.

Praca zdalna szczególnie stresowała kobiety

Wyniki badania pokazały również, że praca zdalna stała się większym źródłem stresu dla kobiet niż dla mężczyzn. Według autorów naukowców to głównie pracownice zostały obciążone dodatkowymi obowiązkami domowymi.

- Praca zdalna sprawia, że więcej korzystamy z przestrzeni naszego domu. To wiąże się ze zwiększeniem nakładów pracy przy tzw. obowiązkach domowych. Te z kolei w Polsce nadal są w dużej mierze domeną kobiet – tłumaczy dr Kaja Prystupa-Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego. – Dom dla wielu kobiet nie jest miejscem wypoczynku po pracy, lecz drugim etatem, poświęconym na sprzątanie, gotowanie i opiekę nad dziećmi. Brakuje im czasu na regenerację i odpoczynek, czują się przez to bardziej przemęczone i zestresowane. Obawiają się też potencjalnych konfliktów zobowiązań – dodaje ekspertka.

Kupuj w dobrej cenie!

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Praca zdalna szczególnie stresowała małe organizacje

Również nie wszystkie firmy miały łatwość w przestawieniu się na pracę zdalną. Według mgr Agnieszki Zawadzkiej-Jabłonowskiej z SWPS szczególnie mniejsze organizacje, które funkcjonowały wcześniej w trybie stacjonarnym, obawiały się nowego modelu pracy. Z kolei dr Prystupa-Rządca tłumaczy, że stres związany z pracą zdalną mógł wynikać z nieznajomości nowych technologii oraz braku odpowiednich szkoleń realizowanych przez pracodawcę. Dodatkowo wiele osób odczuwało stres wynikający z niepokoju o własne zdrowie. Chociaż sytuacja ustabilizowała się, to badaczka uważa, że jeszcze przez jakiś czas możemy borykać się z nadmiarem pracy.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Martaa
Zgadza się, stres może nas wykończyć, dlatego trzeba szybko reagować i obniżyć kortyzol odpowiedzialny za stres.

Z tym poradziłam sobie stosując olej CBD, który ma właśnie dowiedzione właściwości w obniżaniu kortyzolu i chyba jako roślinna substancja potrafi to najlepiej. Po zakup olejku konopnego udałam się u nas w Poznaniu do apteki konopnej na ul. Ratajczaka - Konopna Farmacja. Tam poleciła mi pani olej CBD, który zaczął działać już po tygodniu. Dzięki niemu jestem bardziej odporna na stres i lepiej śpię, nie przebudzam się już w nocy.

Polecam wypróbować to każdemu, kto zmaga się z chronicznym stresem, to pomoże. A sklep ten znajdziesz też online.

CBD obniża kortyzol, ponieważ:

Aktywuje receptory CB1 i CB2 w układzie endokannabinoidowym: Receptory te są zaangażowane w regulację stresu i lęku.

Zwiększa poziom anandamidu: Anandamid jest naturalnym kannabinoidem, który ma właściwości przeciwlękowe i uspokajające.

Zmniejsza aktywność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA): Oś HPA jest odpowiedzialna za reakcję organizmu na stres. CBD zmniejsza aktywność tej osi, co prowadzi do obniżenia poziomu kortyzolu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet