Nadchodzi długo oczekiwana wiosna. Z każdym dniem jest więcej słońca, a mimo to wiele z nas odczuwa spadek nastroju i koncentracji.
- To objawy charakterystyczne dla tzw. zespołu przesilenia wiosennego – tłumaczy Łukasz Sieńczewski, ekspert programu Porcja Pozytywnej Energii. – Jest to związane z gwałtowną zmianą pogody i zwiększoną podatnością na infekcje wirusowe, będące domeną okresu zimowo-wiosennego. Do tego długie zimowe miesiące skutkowały brakiem ruchu, ograniczoną ilością słońca oraz dietą uboższą w witaminy i minerały. Dlatego teraz naszemu organizmowi brakuje energii.
Jak można poradzić sobie z wiosenną chandrą?
Podstawą jest sen. Zarwane noce na pewno nie pomagają w osiągnięciu dobrego samopoczucia i zwiększają podatność naszego organizmu na wszelakie infekcje, zarówno bakteryjne jak i wirusowe. Pamiętajmy, by w miarę regularnie spać około 7-8 godzin dziennie.
Kluczem do sukcesu jest także ruch, nie tylko na świeżym powietrzu. Systematycznie podejmowana aktywność fizyczna sprzyja poprawie wydolności organizmu, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego (co jest kluczową kwestią w zapobieganiu infekcjom) oraz stymuluje proces wydzielania endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia.
Dopełnieniem jest zdrowa dieta. Wiosną powinniśmy jeść jak najwięcej owoców i warzyw, których z reguły jemy mniej zimą. Warto też pamiętać o różnorodnych źródłach witamin i błonnika i postarać się, aby dieta nie była monotonna. Możesz kierować się ich kolorem, im więcej kolorów w każdym posiłku tym lepiej.
aneta.niezgoda@polskapress.pl
Wideo: Agencja TVN/ x-news
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!