Spis treści
Długość cyklu pozwala przewidzieć wystąpienie menopauzy
Prawidłowa długość cyklu menstruacyjnego u kobiety, czyli okresu od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do kolejnego krwawienia, mieści się w przedziale od 21 do 34 dni. W długości cykli mogą następować wahania +/-2 dni. Jeśli jednak okres ten jest krótszy lub dłuższy, lub gdy każdy z cykli znacznie różni się od siebie długością, np. jeden trwa 21 dni, a kolejny 30 dni to mówimy o nieregularnych cyklach miesiączkowych. Mogą być one związane z zaburzeniami zdrowotnymi i wymagają konsultacji z lekarzem.
Oczywiście naturalne jest to, że cykle nie będą występować w idealnych odstępach czasu i u każdej kobiety występują z inną częstotliwością, a także mają różną intensywność. Naukowcy z Bostonu odkryli natomiast, że długość cyklu menstruacyjnego może być powiązana z czasem, w którym następujemenopauza.
Analizą objęto 634 kobiety, które udzieliły informacji na temat długości cyklu miesiączkowego w latach reprodukcyjnych (średnia wieku wynosiła 33 lata), a około 18 lat później przeszły badania kontrolne. W porównaniu z kobietami, których cykl miał normalną długość (26-34 dni), u pań, których cykl liczył poniżej 25 dni objawy menopauzy pojawiały się wcześniej i było ich więcej.
Sprawdź także: Masz uderzenia gorąca i nocne poty? To może być nie tylko menopauza, ale też poważna choroba wątroby
Do głównych objawów menopauzy należą:
- uderzenia gorąca,
- częste uczucie zmęczenia,
- objawy depresji i zaburzeń lękowych,
- zaburzenia snu.
Sprawdź: Ten sposób na uderzenia gorąca przy menopauzie zmniejsza objaw o 95 procent
Kobiety z krótszym cyklem miesiączkowym częściej doświadczały w średnim wieku problemów ze snem, objawów depresji i bólów w klatce piersiowej. Dodatkowo, w grupie tej zaobserwowano większy wskaźnik masy ciała (BMI) w czasie ciąży.
Domowe sposoby na menopauzę. Wypróbuj te metody
Menopauza pojawia się zwykle między 45. a 55. rokiem życia i jest to naturalny, ale długi proces, który może trwać nawet 10-12 lat. W tym czasie ustaje praca jajników i spada poziom hormonów płciowych...
Cykl menstruacyjny pozwala ocenić ogólny stan zdrowia kobiety
Coraz więcej danych wskazuje, że czynniki dotyczące wieku reprodukcyjnego mogą wpływać na objawy menopauzy, choć wyniki dotychczasowych badań nie były spójne. W Chinach wykazano na przykład, że nieregularne miesiączki mają związek z mniejszym ryzykiem objawów depresji w późnych latach życia, podczas gdy wyniki badań przeprowadzonych we Francji świadczyły, że nieregularne miesiączki zwiększają późniejszą podatność na depresję – piszą autorzy.
Zobacz także: Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie, uderzenia gorąca? Nie pauzuj po 50.
– Cykl miesiączkowy jest markerem ogólnego stanu zdrowia kobiety, dlatego ważne jest lepsze zrozumienie mechanizmów, poprzez które wpływa on na późniejszą jakość życia – komentuje prezes North American Menopause Society, dr Chrisandra Shufelt.
Na podstawie badania:
Self-reported menstrual cycle length during reproductive years in relation to menopausal symptoms at midlife in Project Viva Menopause
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło:
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Patryk Vega wstydzi się swoich filmów. Jeden z jego aktorów unika tematu
- Gwiazda "Sanatorium miłości" z ważnym przekazem: "Lepienie pierogów mam w d**ie"
- Izabela Janachowska pokazała bajkową sypialnię synka. Od luksusu aż się ulewa
- Poznakowski chciał przed śmiercią zrobić coś niezwykłego. Nowe fakty wyszły na jaw