Nie tylko księżna Diana. Z tą niebezpieczną chorobą zmagały się też inne znane osoby. Zobacz, kto chorował na bulimię

Gabriela Fedyk
Księżna Diana nazywała bulimię „sekretną chorobą”. Zobacz, kto jeszcze zmagał się z tym zaburzeniem odżywiania. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Księżna Diana nazywała bulimię „sekretną chorobą”. Zobacz, kto jeszcze zmagał się z tym zaburzeniem odżywiania. Przesuwaj zdjęcia w prawo albo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Archiwum Leszczyński/PA/PAP/AKPA
Bulimia, czyli żarłoczność psychiczna, to zaburzenie odżywiania, które polega na pochłanianiu dużej ilości pokarmu w krótkim czasie, a następnie oczyszczaniu się. To poważna choroba, która może doprowadzić do wielu powikłań, a nawet do śmierci. Zmagały się z nią m.in. księżna Diana, Jane Fonda i Beata Pawlikowska, a nawet Elton John (mimo że choroba ta występuje znacznie częściej wśród kobiet). Zobacz, kto ze znanych osób chorował na bulimię.

Spis treści

Bulimia i inne zaburzenia odżywiania mogą wystąpić u każdego

Bulimia łączy w sobie zjadanie dużej ilości jedzenia w niedługim czasie, po którym następuje oczyszczanie w różnej postaci:

  • wywoływanie wymiotów,
  • zażywanie środków przeczyszczających,
  • zażywanie leków moczopędnych,
  • nadmierne ćwiczenia.

Sprawdź: To zaburzenie jest często brane za objaw zdrowia. Zobacz objawy ortoreksji

Osoby chorujące na bulimię mogą mieć obsesję na punkcie osiągnięcia nierealnego rozmiaru, wagi lub kształtu ciała. Może dotyczyć ludzi z różnych środowisk – zarówno zwykłych ludzi, jak i popularnych osób, znanych z social mediów czy pierwszych stron gazet. Na bulimię chorowała m.in. księżna Diana czy księżniczka Szwecji Wiktoria.

Bulimia to poważna choroba, która może być groźna dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu. Nierzadko występuje razem z innymi zaburzeniami odżywiania, np. z anoreksją.

Chorował na nią Wojciech Młynarski. Ta podstępna choroba nie omija gwiazd

Chorował na nią Wojciech Młynarski. Ta podstępna choroba nie omija gwiazd

Choroba afektywna dwubiegunowa to zaburzenie, które charakteryzuje się zmianami nastroju od manii do depresji, od poczucia ogromu szczęścia i kreatywności do wielkiego smutku. Zmaga lub zmagało się z ...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Kult szczupłego ciała i presja społeczna mogą być przyczynami bulimii

Choć nie ma jednej udowodnionej przyczyny bulimii, to jedną z nich może być obsesja na punkcie szczupłej sylwetki, jaką obserwujemy od wielu lat. Kult szczupłego ciała może mieć bezpośredni związek z zaburzeniami odżywiania. Wiele osób, chcąc dostosować się do standardów piękna, może zacząć zmagać się z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, które mogą doprowadzić do bulimii.

Znane osoby z chorobą Parkinsona. Zobacz, u kogo zdiagnozowano schorzenie

Znane osoby z chorobą Parkinsona. Zobacz, u kogo zdiagnozowano schorzenie

Choroba Parkinsona jest nieuleczalną chorobą układu nerwowego, w której objawy dotyczą m.in. zdolności poruszania się i koordynacji. Parkinson jest częstszy wśród mężczyzn. Miał m.in. papież Jan Paweł...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Znane osoby, które chorowały na bulimię

Bulimia i inne zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć każdego – nastolatek, dorosłych kobiet czy mężczyzn w średnim wieku. Zmagają się z nimi także popularne osoby, które swoimi wyznaniami o chorobie często chcą pokazać, że nikt nie jest sam ze swoją chorobą i warto o tym mówić. Zobacz w galerii, które gwiazdy chorowały na bulimię.

Bulimia wśród mężczyzn

Choć na zaburzenia odżywiania, a zwłaszcza na bulimię, narażone są głównie kobiety, to występują one też wśród mężczyzn. Jak podaje National Association of Anorexia Nervosa and Associated Disorders, nawet 15 proc. osób leczonych na bulimię i anoreksję stanowią mężczyźni. To, co może bardziej narażać ich na powikłania, to to, że często rzadziej zauważalne są u nich objawy choroby i nie szukają też odpowiedniego leczenia.

Na tę chorobę nie ma leku. Choruje na nią Michał Wiśniewski i Pani Łuska

Na tę chorobę nie ma leku. Choruje na nią Michał Wiśniewski i Pani Łuska

Choroby skóry bywają bardzo uciążliwe. Wpływają nie tylko na nasz wygląd, ale też na samopoczucie. Często towarzyszą im objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie – suchość, swędzenie czy łuszczenie...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jakie konsekwencje zdrowotne może mieć bulimia?

Bulimia to nie tylko niezdrowa utrata wagi. Zaburzenia odżywiania wpływają na cały organizm. Kiedy naturalny metabolizm jest zaburzony przez objadanie się i wymuszone oczyszczanie, konsekwencje zdrowotne mogą być poważne.

Bulimia może powodować:

  • anemię,
  • pęknięcia przełyku z powodu nadmiernych wymiotów,
  • wrzody,
  • niskie ciśnienie krwi i nieregularną pracę serca,
  • obniżony poziom elektrolitów i odwodnienie,
  • problemy żołądkowo-jelitowe,
  • suchość skóry,
  • nieregularne miesiączki,
  • niewydolność nerek.
Znane osoby po udarze. Niektóre przeszły go w bardzo młodym wieku

Znane osoby po udarze. Niektóre przeszły go w bardzo młodym wieku

To jedna z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Udar mózgu może pojawić się bez ostrzeżenia, powodując paraliż, osłabienie lub opadnięcie mięśni twarzy oraz niewyraźną mowę. Udar to nie zawsze w...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet