Poród w wodzie to najbardziej naturalny rodzaj porodu. Jak przebiega i czy boli mniej niż klasyczny poród siłami natury? To warto wiedzieć

Monika Góralska
Poród w wodzie jest mniej bolesny i stresujący zarówno dla mamy, jak i dziecka. Woda rozluźnia, odpręża i przyspiesza poród.
Poród w wodzie jest mniej bolesny i stresujący zarówno dla mamy, jak i dziecka. Woda rozluźnia, odpręża i przyspiesza poród. Thinkstock/123rf/com
Obecnie coraz więcej szpitali umożliwia poród w wodzie. Jest to szczególny rodzaj porodu naturalnego, który warto rozważyć, ponieważ posiada wiele zalet dla mamy i dziecka. Sprawdź, jaki jest przebieg porodu w wodzie i czy boli mniej niż klasyczny poród siłami natury.

Spis treści

Czym jest poród w wodzie i czy mniej boli?

Poród w wodzie, inaczej immersja wodna to poród siłami natury, w czasie którego rodząca przebywa w wannie lub basenie wypełnionym wodą. Może ona wejść do wody tylko na chwilę, aby złagodzić ból porodowy i zrelaksować ciało. Może również już od I fazy porodu przebywać w wannie i kontynuować kąpiele z odpowiednimi przerwami aż do urodzenia się dziecka do wody. Zalecane jest jednak, aby chwilę przed rozwiązaniem wyjść z wody, ponieważ chłód wzmaga parcie i kobiecie jest wtedy łatwiej urodzić.

Poród w wodzie to w naszym kraju dość nowe zjawisko, ponieważ pierwsze tego typu rozwiązanie miało miejsce w 1996 r. w Klinice Perinatologii w Łodzi. Jednak takie porody znane są od tysięcy lat, a woda jest uznawana za naturalne i przyjazne dla człowieka środowisko. Dziecko w łonie matki również rozwija się w środowisku wodnym, więc rodzenie do wody wydaje się intuicyjnym i najodpowiedniejszym sposobem przyjścia na świat.

Ciężarne rodzące w ten sposób lub choć na chwilę w trakcie porodu korzystające z wanny z wodą czy prysznica wspominają, że woda łagodzi ból porodowy. Poród w wodzie mniej boli, a także trwa krócej. Skrócona zostaje szczególnie pierwsza faza porodu, ponieważ szyjka macicy szybciej się skraca i rozwiera.

Jak przygotować się do porodu? Sposoby porodu i znieczuleń

Jak przygotować się do porodu? Sposoby porodu i znieczuleń

Chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak przygotować się do porodu. Można pewne rzeczy zaplanować, jednak życie wszystko weryfikuje. Ciąża i poród to z pewnością trudne chwile. Podczas tyc...

Przebieg porodu w wodzie

Poród w wodzie musi odbywać się w odpowiednich warunkach, przy pomocy specjalistycznego sprzętu oraz asyście wyszkolonego personelu medycznego. Nie każdy szpital zapewnia taki rodzaj porodu. Najczęściej warunki do porodu w wodzie mają specjalistyczne szpitale położnicze w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań. Trzeba się do niego również przygotować, co często odbywa się w szkole rodzenia.

Przede wszystkim potrzebna jest oczywiście wanna lub specjalny basen, w którym ciężarna będzie mogła się zanurzyć. Basen jest wyłożony matą antybakteryjną i wypełniony wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Woda powinna sięgać na wysokość ok. 60 cm tak, aby zakrywała brzuch i piersi rodzącej, ale nie sięgała powyżej ramion. Woda w basenie musi mieć też temperaturę ciała, czyli ok. 37 st. C. Temperatura w pomieszczeniu powinna natomiast wynosić ok. 26 st. C. Ciepło ułatwia rozluźnienie i relaksację, daje także poczucie komfortu i intymności.

Ciężarna może wejść do wody już w I fazie porodu, ale dopiero, gdy rozwarcie szyjki macicy osiągnie 5 cm. Wcześniej akcja porodowa mogłaby zostać zatrzymana. Każdorazowa kąpiel nie może trwać dłużej niż 30 minut. Po tym czasie kobieta wychodzi z wody i jest badana, sprawdzane jest również KTG płodu. Woda w basenie musi być natomiast na bieżąco wymieniana, ponieważ dostają się do niej wydzieliny z pochwy w postaci śluzu, krwi i płynu owodniowego.

Dziecko może zostać urodzone do wody, dzięki czemu płynnie przechodzi do środowiska wodnego i zaraz jest z niego delikatnie wyjęte. Sprawia to, że przeżywa ono dużo mniej stresu niż w czasie klasycznego porodu. Ciężarnej może być jednak łatwiej urodzić poza basenem, ponieważ po ciepłej kąpieli wyjście do chłodniejszej temperatury jaka panuje w pomieszczeniu powoduje zwiększenie siły parcia.

Łagodna cesarka to bardziej ludzka forma tego rodzaju porodu. Na czym polega?

Łagodna cesarka to bardziej ludzka forma tego rodzaju porodu. Na czym polega?

Cesarka w swojej obecnej formie bardziej przypomina zabieg medyczny niż poród. Dlatego tzw. łagodna cesarka zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Sprawia ona, że poród przez cesarskie cięci...

Monika Góralska
Monika Góralska

Zalety porodu w wodzie oraz korzyści dla mamy i dziecka

Największą zaletą porodu w wodzie z pewnością jest odczuwanie mniejszego bólu niż w czasie standardowego porodu. Kobiety rodzące w wodzie zwykle nie potrzebują leków czy środków uśmierzających ból takich jak znieczulenie zewnątrzoponowe. W czasie takiego porodu nie jest także konieczne podawanie oksytocyny, aby przyspieszyć akcję porodową, ponieważ woda znacznie ją przyspiesza i skraca szczególnie I fazę porodu. Rzadziej dochodzi także do nacięcia krocza, ponieważ woda rozluźnia mięśnie. Dzięki temu poród jest bardziej naturalny.

Ciepła woda, a także jej szum łagodzą napięcie, odprężają i relaksują. Zanurzenie się w wodzie sprawia, że ciało podlega mniejszej sile grawitacji, dzięki czemu kobieta czuje się lżej i jest jej wygodniej. Odpowiedni poziom wody sprawia, że przyszła mama może unosić się na wodzie i łatwiej zmieniać oraz dostosowywać swoją pozycję do naturalnych odruchów ciała. Dzięki temu traci mniej energii tak potrzebnej w czasie całego porodu, a szczególnie w fazie parcia.

Poród w wodzie jest także mniej stresujący dla dziecka, które naturalnie przechodzi z wodnego środowiska w brzuchu mamy do basenu z wodą. Woda koi i uspokaja maluszka, który doświadcza mniej intensywnych i stłumionych bodźców zewnętrznych takich jak światło, dźwięk czy zapachy. Dziecko odczuwa także emocje matki, która w czasie porodu w wodzie jest bardziej zrelaksowana. Dzięki temu dzieci urodzone w ten sposób są spokojniejsze i mniej płaczliwe.

Kangurowanie jest niezwykle ważne także dla wcześniaków. Czym jest i jaki ma wpływ?

Kangurowanie jest niezwykle ważne także dla wcześniaków. Czym jest i jaki ma wpływ?

Kangurowanie ma niebagatelne znaczenie, zarówno dla maluszków, jak i rodziców. Daje noworodkom poczucie bezpieczeństwa, reguluje oddech i ciepłotę ciała. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowi...

Monika Góralska
Monika Góralska

Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Poród w wodzie może odbyć się tylko u kobiet w fizjologicznej ciąży, a więc takiej, która przebiega bez żadnych zakłóceń. Jest to bowiem poród siłami natury, jeśli więc nie występują przeciwwskazania do porodu naturalnego nie ma również obiekcji co do porodu w wodzie. Przeciwwskazaniem do niego są natomiast wszelkie schorzenia i nieprawidłowości występujące u matki lub dziecka takie jak:

  • poród przedwczesny (przed 37. tygodniem),
  • wskazania do cesarskiego cięcia,
  • zaburzenia tętna płodu,
  • nieprawidłowe ułożenie dziecka,
  • duża waga dziecka,
  • problemy kardiologiczne matki,
  • nadciśnienie lub niedociśnienie u matki,
  • nie leczona infekcja dróg rodnych, nerek lub skóry matki,
  • zagrażająca rzucawka,
  • silna anemia,
  • niewydolność nerek u matki,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • gęsty, zielonkawy płyn owodniowy,
  • ciąża mnoga, w tym bliźniacza.
Kim jest wcześniak i jak opiekować się dzieckiem urodzonym przed czasem?

Kim jest wcześniak i jak opiekować się dzieckiem urodzonym przed czasem?

Każda ciąża przebiega inaczej, ale standardowo trwa ona 9 miesięcy, a dokładnie 40 tygodni. Jednak jedno na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie. Gdy na świecie pojawia się wcześniak, jest on niezwykłą, ...

Monika Góralska
Monika Góralska

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hans von Schwinke
szzekaczka pis chce werbowac kobiety. Kut--as wam pomoze!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet