Spis treści
Olia Hercules zachęca do Cook for Ukraine
Olia Hercules urodziła się na Ukrainie w miasteczku Kachowka w 1984 roku. Studiowała italianistykę, rusycystykę i anglistykę. Zamiłowanie do gotowania rozwinęła w Leith’s School of Food and Wine. Na początku pracę w gastronomii znalazła w Union Market w Londynie. Sukcesywnie rozwijała swoje umiejętności, które doprowadziły ją do upragnionego stanowiska, jakim było chef-de-partie w restauracji Yotama Ottoleghi’ego. Pisała felietony kulinarne dla magazynów „The Guardian”, „The Recipe Kit” i „Sainsbury’s”. W Polsce nakładem wydawnictwa Buchmann ukazały się jej książki „Mamuszka”, „Kaukasis” i „Sielskie smaki”. Obecnie Olia Hercules w związku z agresją Rosji na Ukrainę zachęca do włączenia się w inicjatywę Cook for Ukraine.
Czym jest akcja Cook for Ukraine?
Po polsku hasło akcji oznacza gotowanie dla Ukrainy. Na Instagramie coraz popularniejszy staje się hashtag #cookforukraine, którym oznaczane są dania gotowane z książek Olii Hercules lub mające ukraiński rodowód. Brytyjski oddział UNICEF-u koordynuje akcję, która została stworzona w bliźniaczy sposób jak wcześniejsza inicjatywa Cook for Syria.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości wobec zbrodniczych działań na Ukrainie oraz skupienie się na pomocy dzieciom w obecnej sytuacji kryzysowej. W Wielkiej Brytanii restauratorzy i autorzy książek kucharskich włączyli się w akcję pomocową poprzez sprzedaż swoich książek kulinarnych. To m.in. Olia Hercules, Zuza Zak i Alissa Timoszkina.
UNICEF zachęca do włączenia się w akcję poprzez:
- organizowanie własnego klubu kolacyjnego lub sprzedaż wypieków i zasugerowanie dotacji na zbiórkę prowadzoną przez organizację UNICEF na stronie justgiving.com. Można też samemu zebraną kwotę ze sprzedaży ciast wpłacić na szczytny cel.
- gotowanie w domu ukraińskich potraw i wstawianie zdjęcia na Instagram z #cookforukraine oraz informacją o zbiórce, która zwiększy świadomość potrzeb.
Kuchnia ukraińska – przepisy na pyszne dania
Kuchnia ukraińska to bogactwo dań znanych Polakom poprzez podobieństwo smaków, np.: jako barszcz ukraiński lub nieco egzotyczne kiszone pomidory. Zebraliśmy przepisy na wyjątkowe posiłki pochodzące z książki „Mamuszka” autorstwa Olii Hercules.
Bezy z orzechami i makaronem - przepis
Porcja dla 8 osób
Składniki:
Ciasto
- 2 żółtka
- 2 łyżeczki miałkiego
- cukru
- 2 łyżeczki oleju słonecznikowego
- 100 g mąki, plus nieco do poprószenia
Beza
- 2 białka
- 75 g miałkiego cukru
- 75 g miękkiego cukru trzcinowego
- 200 g orzechów pekan, włoskich lub pistacjowych, grubo posiekanych
Akcesoria kuchenne pomocne w każdej kuchni!
Przygotowanie:
- Przyrządzić ciasto: w dużej misce ubić widelcem żółtka z cukrem i olejem. Stopniowo dodawać mąkę, wyrabiając zwarte ciasto, podobne do makaronowego. Zagnieść krótko i odstawić na 15 minut w temperaturze pokojowej.
- Rozgrzać piekarnik do temperatury 150°C. Wyłożyć dużą blachę papierem do pieczenia.
- Poprószyć stolnicę mąką i rozwałkować ciasto na kwadrat o boku 20 cm. Zwinąć w trąbkę i pokroić
- w poprzek w możliwie jak najcieńsze plasterki. Rozwinąć je palcami i ułożyć na przygotowanej blasze. Tak przygotowany makaron piec przez 10 minut, aż wyschnie i przyrumieni się na złocisty kolor.
- Obniżyć temperaturę w piekarniku do 120°C. Wyłożyć blachę nowym kawałkiem papieru do pieczenia.
- W dużej suchej misce ubić białka z cukrem i cukrem trzcinowym na sztywną pianę. Dodać makaron i posiekane orzechy. Delikatnie wymieszać. Choć będzie się wydawać, że piany jest za mało, w rzeczywistości służy ona tylko zlepieniu makaronu i orzechów.
- Nałożyć po łyżce ciasta na blachę (powinno być ich osiem). Piec godzinę, aż bezy przyrumienią się na złocisty kolor.
Bułeczki czosnkowe - przepis
8 bułek
Składniki:
- 15 g świeżych drożdży lub 7 g suszonych instant
- 1 łyżeczka miałkiego cukru
- 225 ml ciepłej wody
- 400 g białej mąki chlebowej, plus nieco do poprószenia
- 8 g miałkiej soli morskiej
- 3 łyżki oleju słonecznikowego, plus nieco do smarowania
- 20 g młodego lub starego czosnku, wyciśniętego
- 1/2 pęczka pietruszki, drobno posiekanego
- 1 jajko kurze lub kacze, rozkłócone, do posmarowania
Przygotowanie:
- Przyrządzić zaczyn, rozpuszczając drożdże i cukier w podanej ilości wody (powinna mieć temperaturę pokojową – gorąca zniszczy drożdże). Dodać 200 g mąki i lekko wymieszać. Przykryć folią kuchenną i wstawić na noc do lodówki.
- Następnego dnia rano dosypać resztę mąki i miałką sól morską. Starannie zagnieść na obficie posypanej mąką stolnicy, aż ciasto zrobi się jednolite i będzie łatwo odchodzić od palców.
- Podzielić ciasto na 8 kawałków i uformować z nich bułki. Ułożyć je obok siebie w nasmarowanej olejem okrągłej formie lub naczyniu żaroodpornym o średnicy 24 cm. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Kulki ciasta powinny podwoić objętość i złączyć się.
- Rozgrzać piekarnik do temperatury 220°C. Wymieszać olej z czosnkiem, małą szczyptą soli i natką pietruszki, po czym odstawić, aby olej wchłonął aromaty.
- Wyrośnięte pampuszki posmarować obficie jajkiem. Piec 20–25 minut, aż powstanie lśniąca, złocista skórka. Wyjąć z piekarnika i posmarować olejem czosnkowym. Podawać natychmiast.
Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do galerii ukraińskich potraw
Przepisy udostępniono dzięki uprzejmości Wydawnictwa Buchmann.
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
- Pierogi ruskie, ryba po grecku i śledź po japońsku. Te nazwy mogą was zmylić
- Monika Brodka będzie gotować na granicy dla uchodźców. Dołącza do Żarcia Na Kółkach
- Akcja „Kup pierogi, pomóż Ukrainie” - wrocławienie tłumnie ruszyli z pomocą [ZDJĘCIA]
- Prowadzą restauracje i kawiarnie z kuchnią ukraińską. Teraz chcą pomóc rodakom