Spis treści
- Na czym polega dieta bezcukrowa?
- Dieta bez cukru dla początkujących – jak wyeliminować cukry ze spożywanych produktów?
- Dieta bez cukru – co wolno na niej jeść, a czego unikać?
- Dieta bez cukru – jakie korzyści przynosi?
- Kto najwięcej skorzysta dzięki eliminacji cukru?
- Dieta bezcukrowa – czym zastąpić cukier?
Na czym polega dieta bezcukrowa?
Dieta bez cukru to jadłospis zawierający minimalne ilości cukrów innych niż te, które stanową naturalny składnik uwzględnionych w nim produktów.
Zobacz: Katarzyna Warnke ma idealną figurę. W jej jadłospisie nie ma cukru!
Spożycie cukru to nie tylko sypanie go do herbaty czy dodawanie do ciasta. Choć cukier w oczyszczonej postaci, nazywany stołowym, jest spożywany w Polsce coraz rzadziej, rośnie konsumpcja mocno przetworzonej żywności, która zawiera go w dużych ilościach.
Szacuje się, że ok. 2/3 wszystkich produktów na sklepowych półkach jest źródłem cukrów dodanych w procesie produkcji. Właśnie dlatego tak trudno jest całkowicie wyeliminować ten składnik z diety, nawet przy rezygnacji ze słodkich przekąsek i napojów.
Warto pamiętać, że dieta bez cukru nie jest tym samym, co dieta bez węglowodanów. Do tej szerokiej grupy zależą zarówno cukry proste, jak i złożone związki takie jak skrobia i błonnik, które są niezbędne w prawidłowo zbilansowanym jadłospisie. Węglowodany złożone to źródło powoli uwalnianej energii, która wystarcza na wiele godzin.
Bezpieczna i korzystna dla zdrowia jest dieta bez samych cukrów prostych, do których należą m.in. sacharoza, glukoza, fruktoza, galaktoza, laktoza czy maltoza.
Dieta bez cukru dla początkujących – jak wyeliminować cukry ze spożywanych produktów?
Eliminacja cukrów z diety wymaga zwykle przygotowania psychicznego. Warto wiedzieć, że cukier jest substancją uzależniającą i jeśli do tej pory był spożywany w nadmiarze, nagłe odcięcie organizmu od jego źródeł może wiązać się z pojawieniem nieprzyjemnych symptomów.
Objawy związane z odstawieniem cukru mogą być odczuwane jako spadek poziomu energii życiowej, niepokój, zaburzenia nastroju i snu, a także silny apetyt na słodycze, który jednak po kilku dniach znika. Najlepiej jest ograniczać cukier stopniowo, zaczynając od wprowadzenia diety niskocukrowej.
W pierwszej kolejności należy wyeliminować słodzenie herbaty i kawy, później odstawić słodycze i słodkie napoje, a z czasem również słodkie przetwory mleczne i zbożowe.
Do produktów szczególni bogatych w mniej lub bardziej „ukryte” cukry należą między innymi:
- owocowe jogurty i serki,
- słodkie napoje o różnym dodatku cukru,
- dżemy, konfitury, syropy, miód,
- gotowe sosy, zwłaszcza słodko-kwaśne i ketchup,
- płatki śniadaniowe, w tym „naturalne” płatki kukurydziane czy pszenne,
- pieczywo cukiernicze i z białej mąki,
- konserwowane przetwory warzywne,
- słone przekąski,
- dania fast food.
Konieczne jest wyrobienie w sobie nawyku uważnego czytania etykiet kupowanych produktów, nawet takich, w których na zdrowy rozum cukru powinno nie być.
Dieta bez cukru – co wolno na niej jeść, a czego unikać?
Bezcukrowa dieta powinna być oparta na naturalnych, niskoprzetworzonych produktach spożywczych. Posiłki muszą więc być przygotowywane w domu i zawierać zwłaszcza warzywa, owoce, nieoczyszczone ziarna zbóż i inne zdrowe nasiona. Można też sięgać po proste półprodukty, jak np. przecier pomidorowy czy makaron z wysokobiałkowej pszenicy (tzw. włoski).
Wysokoprzetworzona żywność przemysłowa to żywieniowa pułapka. Produkty takie zawierają ponad 60 różnych związków, które tak naprawdę są cukrami. Wiele z nich trudno rozpoznać bez bliższej znajomości chemii. Niektóre wyroby nie uznawane za słodkie (jak np. keczup) mogą składać się z cukrów aż w 1/4. Z większą jego zawartością wiąże się niższa wartość odżywcza.
Wymieniane na etykietach dodatki do żywności, których należy unikać, to m.in.:
- cukier,
- sacharoza (to ten sam cukier),
- glukoza, fruktoza, maltoza itp. cukry proste z końcówką „-oza” w nazwie,
- syropy, zwłaszcza syrop glukozowo-fruktozowy,
- maltodekstryna,
- melasa.
Z diety nie należy jednak eliminować owoców, które są ważnym źródłem witaminy C i innych antyoksydantów. Ich spożycie nie powinno jednak przekraczać 2-3 porcji dziennie. Dozwolone jest też sięganie po soki i musy owocowe 100 proc., czyli bez żadnych dodatkowych składników. Mogą zastąpić 1-2 porcje z zalecanej ilości owoców dziennie. Dlaczego nie należy się obawiać zawartych w nich cukrów? Bo towarzyszą im liczne korzystne substancje, które zapobiegają niekorzystnemu wpływu tych związków na organizm.
Dieta bez cukru – jakie korzyści przynosi?
Cury proste są szybkim zastrzykiem energii dla organizmu. Sprawdzają się więc bezpośrednio przed treningiem lub innym dużym wysiłkiem fizycznym. Niestety, w innych sytuacjach powodują szkody w organizmie, zwykle jeśli są spożywane w nadmiarze, o co wcale nietrudno.
Nadmiar cukrów prostych w diecie zwiększa ryzyko rozwoju chorób takich jak m.in.:
- otyłość,
- cukrzyca,
- próchnica,
- problemy z trzustką i wątrobą,
- miażdżyca (cukry proste podwyższają poziom trójglicerydów we krwi),
- problemy trawienne (biegunki, zaparcia, zgaga).
Spożywanie dużych ilości cukrów w diecie to przede wszystkim zwiększone ryzyko przybierania na wadze. Dzieje się tak dlatego, że związki te zapewniają duże ilości energii naraz. Ponieważ najczęściej nie może być ona wykorzystana w całości, nadmiar cukru jest przekształcany w tkankę tłuszczową.
Należy pamiętać, że nadmiar tkanki tłuszczowej, która produkuje związki zapalne, przyczynia się do rozwoju nie tylko chorób metabolicznych poprzedzonych zespołem metabolicznych i insulinoopornością, ale także nowotworów. Sprzyja temu także sama obecność dużych ilości cukrów w diecie.
Eliminacja cukrów dodanych z diety pozwala nie tylko łatwiej schudnąć i ograniczyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, ale także zachować na dłużej młody wygląd skóry.
Z badań wynika jasno, że cukry proste są czynnikiem przyspieszającym procesy starzenia się! Wchodząc w reakcję z cząsteczkami kolagenu i elastyny w skórze powodują ich uszkadzanie. W rezultacie skóra szybciej trafi jędrność i napięcie, staje się odwodniona oraz wolniej i gorzej się regeneruje. W podobny sposób cukier niszczy też inne białka znajdujące się w organizmie.
Sprawdź także:
Kto najwięcej skorzysta dzięki eliminacji cukru?
Dieta z ograniczeniem cukrów prostych jest korzystna dla każdego, ale szczególnie powinny wziąć ją pod uwagę osoby z nadwagą, cukrzycą i chorobami serca, jak również te narażone na ich rozwój.
Dieta bezcukrowa nie zawiera bezwartościowych produktów przetworzonych, które zostały zastąpione tymi naturalnymi. Jest więc korzystna dla zdrowia w każdym wieku i niezależnie od stanu organizmu. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest szczególnie polecana dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym, a także osobom starszym.
Naukowcy i dietetycy coraz częściej mówią też o zjawisku tzw. „programowania żywieniowego” od najmłodszych lat. Wykluczenie dodanych cukrów (oprócz tych naturalnie zawartych w owocach i warzywach) pozwala zmniejszać prawdopodobieństwo rozwoju chorób cywilizacyjnych w przyszłości.
Dzieci, które nie jedzą słodyczy i gotowych, dosładzanych produktów, z większym prawdopodobieństwem unikną miażdżycy, cukrzycy, nadwagi czy chorób serca. Będzie im też łatwiej pozostać na całe życie przy zdrowych, korzystnych dla zdrowia zasad żywieniowych.
Dieta bezcukrowa – czym zastąpić cukier?
Rezygnacja ze spożywania cukrów bywa trudna. Wiele osób dotkliwie odczuwa ten brak i w zastępstwie sięga po słodziki i zawierające je produkty przetworzone. Nie jest to dobrą strategią nie tylko z tego względu, że powszechnie stosowane słodziki są szkodliwe, a nawet rakotwórcze. Jak potwierdzono w badaniach, sztuczne substancje słodzące mogą przyczyniać się do przybierania na wadze i rozwoju cukrzycy w większym stopniu niż cukier!
Sięgając po słodziki warto więc wybierać zdrowsze związki naturalne, takie jak stewia, ksylitol i erytrytol, które mają też pewne korzystne działania na organizm. Należy przy tym pamiętać, że dosładzanie jedzenia przeszkadza w odzwyczajeniu się od słodkiego smaku, co stanowi istotę diety eliminującej cukier.
ZOBACZ: Przeciętny człowiek spożywa w ciągu dnia 3 razy więcej cukru niż powinien. Oto 5 wskazówek, które pomogą go ograniczyć
Zadbaj o optymalne trawienie
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek