W dzisiejszych czasach coraz częściej menu w lokalach jest dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Wegetarianizm, weganizm, nietolerancja białka czy innych składników pożywienia nikogo nie powinna już dziwić. Aby cieszyć się jedzeniem na mieście wystarczy zachować kilka środków ostrożności.
Oczywiście najlepiej wybrać miejsce, które widnieje na liście potwierdzonej przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Tego typu lokale można znaleźć na stronie www.menubezglutenu.pl. Są to restauracje, w których można bezpiecznie zjeść, nie narażając się na późniejsze problemy.
Decydując się na posiłek w lokalu niefigurującym na liście, musimy dokładnie wypytać kelnera czy kucharza o skład wybranej potrawy i sposób jej przygotowywania. Warto jest też zaznaczyć, że celiakia to poważne choroba i jakiekolwiek spożycie dania zawierającego pszenicę, jęczmień czy żyto może wywołać bardzo nieprzyjemne skutki. Jeśli trochę "postraszymy" personel lokalu, będziemy mieć pewność, że potraktują nasze schorzenia poważnie, a nie jak zwykłą żywieniową modę czy fanaberię.
Jeżeli mamy obawy, że nasze pytania i prośba o bezglutenowy posiłek nie zostanie potraktowana poważnie, lepiej wybierzmy proste danie, którego przygotowanie jest najmniej ryzykowne. Na przykład ziemniaki pieczone w piekarniku zamiast frytek, czy warzywa lub owoce bez dodatków, zamiast sałatkę.
W wypadku, gdy jesteśmy zaproszeni na obiad czy kolację do znajomych, dla których przygotowanie specjalnie dla nas bezglutenowego posiłku jest problematyczne, przynieśmy produkty ze sobą i sami je przyrządźmy.
Zobacz także:Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!