Jak często myć się „tam”? Jakiego mydła używać? Wiele kobiet robi to źle! Higiena intymna bez mitów

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To najważniejsze miejsce kobiecego ciała, które wymaga odpowiedniej higieny. Bez niej łatwo o infekcje i choroby, które mogą prowadzić nawet do niepłodności! Tymczasem w kwestii mycia się „tam” na dole panuje aż za dużo szkodliwych mitów. Wyjaśniamy, w co nie należy wierzyć oraz jak zadbać o czystość i zdrowie okolic intymnych.

Kobieca higiena intymna. Jak myć się prawidłowo?

Higiena intymna to kwestia, na temat której wciąż funkcjonuje w społeczeństwie wiele mitów. Niektóre z nich są wręcz szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza kobiecego. Rozpowszechniają je nawet sami lekarze ginekolodzy, choć zwykle mężczyźni, którzy nie znają problemu od strony praktycznej.

Nogi kobiety pod kołdrą na łóżku
Czy i czym myć się „tam” na dole? Twoje nawyki wpływają na zdrowie intymne, a nawet możliwość zostania matką! Zobacz mity oraz fakty na temat podmywania się – i już zawsze rób to dobrze. bymuratdeniz/Getty Images

O tym, że trzeba myć się co najmniej raz dziennie, nie trzeba nawet dyskutować. W przypadku kobiet to kwestia szczególnie ważna, ponieważ ze względu na budowę anatomiczną żeńskie narządy płciowe są szczególnie narażone na infekcje. Doprowadzić może do nich już samo niewłaściwe podcieranie się – prawidłowe zawsze odbywa się tylko w kierunku od przodu do tyłu.

Jak więc myć okolice intymne? Czym to robić, a czym nie, kiedy i jak często? Jakich błędów nie należy popełniać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – i obalamy 10 mitów na temat higieny u kobiet.

Jak kobieta powinna dbać o miejsca intymne?

Aby prawidłowo dbać o kobiece miejsca intymne, nie należy stosować środków i zabiegów naruszających ich naturalny odczyn i mikroflorę.

Głównym czynnikiem ochronnym pochwy i jej okolic jest kwaśne środowisko, które wytwarzają kolonizujące te miejsca probiotyczne bakterie mlekowe, przede wszystkim z rodzaju Lactobacillus (u mężczyzn występują w cewce moczowej). To właśnie one nie dopuszczają do rozwoju chorobotwórczych mikrobów, m.in. wywołujących kandydozę drożdżaków Candida albicans.

Choć drożdżaki te ma większość kobiet (a także panów), powodują rozwój grzybicy tylko wtedy, gdy odporność jest miejscowo osłabiona. Niestety, jest ku temu wiele okazji. Odpowiedniemu środowisku miejsc intymnych szczególnie szkodzą szczególnie często powielane mity.

Zobacz w galerii, jakie są najbardziej szkodliwe mity na temat higieny intymnej i jak postępować, by zachować kobiece zdrowie.

Przeczytaj także:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Make 6,000 dollar to 8,000 dollar A Month Online With No Prior Experience Or Skills Required.btgr Be Your Own Boss And Choose Your Own Work Hours..Thanks A lot Here…...... W­W­W.P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

G
Gość

Słyszałam, że płyny do higieny intymnej nie maja dobrych składów i raczej trzeba się ich wystrzegać. Ja się podmywam za pomocą biobidetu i wody, często zmieniam ręczniki, noszę przewiewną bieliznę i nigdy problemów intymnych nie miałam.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet