Jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Co warto wiedzieć o diecie przy osteoporozie?

MB
Opracowanie:
Tempo demineralizacji kości zwiększa się po 30. roku życia, dlatego również w tym okresie należy dbać o dostarczanie wszystkich substancji odżywczych w codziennej diecie.
Tempo demineralizacji kości zwiększa się po 30. roku życia, dlatego również w tym okresie należy dbać o dostarczanie wszystkich substancji odżywczych w codziennej diecie. Seidler Slawomir/ Polska Press
Ponad 2 miliony osób w Polsce choruje na osteoporozę, z czego zdecydowaną większość, bo aż 1,7 miliona stanowią kobiety. Do powstania choroby przyczyniają się głównie niedobory pokarmowe, a także nadmierne spożycie alkoholu, palenie tytoniu czy siedzący tryb życia. 20 października obchodzony jest Światowy Dzień Osteoporozy.

Jak tłumaczy ekspertka, szczytowa masa kostna kształtuje się do 20 roku życia, a w jego trzeciej dekadzie osiąga najwyższy parametr. - Dlatego tak ważne jest, aby w dzieciństwie i młodym wieku unikać niedoborów wapnia, fosforu, witaminy D, K i C – mówi Katarzyna Lichosik, konsultant dietetyczny TU Zdrowie.

Ekspertka wskazuje, że tempo demineralizacji kości zwiększa się po 30. roku życia, dlatego również w tym okresie należy dbać o dostarczanie wszystkich substancji odżywczych w codziennej diecie. - Nie pomoże to wprawdzie nadrobić lat straconych na niewłaściwe odżywianie, restrykcyjne diety czy głodówki, ale pozwoli zachować kości w lepszym stanie- dodaje.

Zarówno w profilaktyce, jak i przy zdiagnozowanej osteoporozie, ważna jest suplementacja wapnia i witaminy D, a także różnorodna dieta, na którą powinny składać się produkty mleczne, warzywa i owoce, a także ryby i ziarna bogate w witaminy i minerały.

- Niezwykle ważne dla kondycji kości są produkty bogate w wapń, czyli przede wszystkim mleko i jego produkty. Ważne jednak, aby w posiłkach nie łączyć ich z błonnikiem, bo ten może zahamować wchłanianie wapnia. Paradoksalnie więc owsianka na mleku, czy kanapka razowego chleba z twarożkiem nie będzie wskazana przy diecie osób z osteoporozą. Wapń dostarczony w towarzystwie błonnika zostanie bowiem za jego sprawą wydalony zanim wchłonie się do krwi – tłumaczy Lichosik. - Wskazane jest wypijanie dwóch do czterech szklanek dwuprocentowego pasteryzowanego mleka dziennie- dodaje.

Jednak należy pamiętać, że produkty mleczne nie są wskazane przy nietolerancji laktozy, bo wówczas nie tylko spowodują złe samopoczucie, ale także spowolnią lub uniemożliwią wchłanianie wapnia z mleka.

Mimo że przy osteoporozie wskazana jest bogata i różnorodna dieta, należy unikać produktów, które blokują wchłanianie wapnia. Wśród nich są na przykład warzywa bogate w szczawiany, czyli szczaw, buraki, botwina, rabarbar i szpinak.

- Większość zielonych roślin liściastych zawiera bardzo duże ilości wapnia, ale jednocześnie zawarte w nich szczawiany blokują jego wchłanianie. Jeśli więc zjemy szpinak z dodatkiem sera lub jogurtu, to za sprawią zawartych w nim szczawianów nie tylko nie wchłoniemy wapnia ze szpinaku, ale także z towarzyszących mu produktów mlecznych. I choć szpinak czy buraki są zdrowe, to zdecydowanie nie są wskazane dla osób z osteoporozą – ostrzega ekspertka.

Wrogiem kości jest również nadmierna ilość fosforu. Mimo że jest on, obok wapnia, ważnym budulcem kości, to brak równowagi pomiędzy wapniem a fosforem powoduje degenerację tkanki kostnej. - Fosfor sam w sobie nie jest zły, a jego stosunek do wapnia powinien w posiłkach wynosić 1:1. Jeśli jednak ta równowaga zostanie zachwiana i spożywamy go za dużo, staje się on wrogiem kości, bo blokuje wchłanianie wapnia- mówi Lichosik.

Kolejnymi produktami wpływającymi niekorzystnie na wchłanianie wapnia są napoje zawierające kofeinę, czyli kawa i herbata. Należy więc ograniczać ich spożycie przy stwierdzonej osteoporozie.

- Dieta osób z osteoporozą powinna być różnorodna i bogata we wszystkie składniki odżywcze. Wzorcowy talerz żywieniowy powinien w połowie składać się z warzyw lub owoców. Kolejną jego część w ¼ powinny stanowić produkty zbożowe, jak kasze, wypieki z mąki pełnoziarnistej czy makarony z mąki razowej. Na pozostałej ¼ części talerza powinny znaleźć się produkty białkowe, czyli mleko i produkty mleczne, mięso, ryby oraz rośliny strączkowe. Trzeba przy tym pamiętać, żeby nie przesadzać z białkiem zwierzęcym, bo jego nadmiar może prowadzić do osłabienia kości. Można je zastępować albo uzupełniać produktami z soi lub innych roślin strączkowych – podsumowuje Katarzyna Lichosik.

Osteoporoza należy do chorób dietozależnych, obok cukrzycy typu 2, dny moczanowej i nadciśnienia tętniczego. Ubezpieczeni w TU Zdrowie, u których zdiagnozowano te choroby, mogą przystąpić do programu zdrowotnego Mój Dietetyk, który ma wspomagać proces leczenia tych schorzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet