Nie śpij przy włączonym kaloryferze, bo szkodzisz swojemu zdrowiu. Wiesz, jaka temperatura do spania jest dla ciebie najlepsza?

Monika Góralska
Spanie blisko źródeł ciepła takich jak kaloryfer czy piec powoduje przegrzanie organizmu i skutkuje bólem głowy, zmęczeniem i drażliwością podczas następnego dnia.
Spanie blisko źródeł ciepła takich jak kaloryfer czy piec powoduje przegrzanie organizmu i skutkuje bólem głowy, zmęczeniem i drażliwością podczas następnego dnia. Victoria Kotlyarchuk/gettyimages.com
Spanie przy kaloryferze oraz w zbyt mocno ogrzewanym pomieszczeniu niestety nie jest najlepszym pomysłem. Choć w chwili, gdy na zewnątrz panuje chłód często lubimy podkręcić kaloryfer. Należy jednak uważać, by nie przesadzić. Spanie w nagrzanej sypialni może okazać się szkodliwe dla zdrowia, o czym przekonuje na TikToku brytyjski lekarz. Sprawdź, jaka temperatura jest najlepsza do spania oraz, w jaki sposób twojemu zdrowiu i urodzie szkodzi spanie w zbyt mocno nagrzanym pomieszczeniu.

Spis treści

Dlaczego spanie przy kaloryferze jest szkodliwe? Jaka temperatura do spania jest optymalna?

Temperatura w czasie snu nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza i mieścić się w zakresie pomiędzy 16 a 20 stopni. Gdy temperatura w pomieszczeniu jest wyższa, nie tylko utrudnia nam zasypianie, ale też wpływa na jakość snu i zaburza proces regeneracji organizmu. Dodatkowo spanie blisko źródeł ciepła takich jak kaloryfer czy piec powoduje przegrzanie organizmu i skutkuje bólem głowy, zmęczeniem i drażliwością podczas następnego dnia.

Zbyt silnie ogrzane i suche powietrze przyczynia się do wysuszenia śluzówek, co prowadzi do m.in. do:

  • bólu gardła, kaszlu, kataru,
  • kichania oraz zatykania się nosa,
  • wystąpienia duszności.

Spanie przy ciepłym kaloryferze niekorzystnie wpływa także na urodę, ponieważ wysusza skórę, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i podrażnień. Skóra szczególnie na dłoniach i ustach może stać się spierzchnięta i pękać. Gorące powietrze przyspiesza również przetłuszczanie się włosów.

Popularny na TikToku brytyjski lekarz dr Karan Raj, w krótkim i ciekawym filmiku opublikowanym na TikToku tłumaczy, czemu spanie w nieogrzewanym pokoju jest zdrowsze niż przy włączonym grzejniku. Dr Raj podkreśla jak ważne w procesie zasypiania jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu oraz jak korzystnie wpływa to na jakość snu.

@dr.karanr

Sleep cold! ##learnontiktok##schoolwithdrkaran##sleep##lifehacks

original sound - The Boyces

Spanie w zimnym pokoju regeneruje i dodaje energii

W czasie snu temperatura naszego ciała jest niższa nawet o stopień Celsjusza niż w ciągu dnia! Aby więc zasnąć, organizm musi ją obniżyć, w czym pomaga niższa temperatura otoczenia, która dodatkowo ułatwia zasypianie. Natomiast jeśli sypialnia jest zbyt mocno ogrzewana, organizm musi włożyć więcej wysiłku w obniżenie temperatury ciała. To z kolei wydłuża proces zasypiania. Właśnie z tego powodu w czasie letnich upałów mamy problemy z zasypianiem, a często także bezsennością.

Dodatkowo gorące powietrze obniża jakość snu. W wysokiej temperaturze mózg nie odpoczywa, ponieważ cały czas „walczy” ze zbyt wysoką temperaturą, starając się ją obniżyć. To z tego powodu możemy się wybudzać w środku nocy. Wysoka aktywność mózgu zaburza przede wszystkim fazę snu REM, czyli snu głębokiego, w której organizm w tym mózg odpoczywają i się regenerują. W efekcie po nocy w przegrzanym pomieszczeniu budzimy się niewyspani i nadal zmęczeni.

Zobacz także:

Spanie w zimnym pokoju odmładza

Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy, utrudniając zasypianie zaburza także produkcję melatoniny, czyli hormonu wytwarzanego przez szyszynkę w mózgu i odpowiedzialnego nie tylko za zasypianie, ale też za procesy regeneracyjne organizmu w czasie snu. Poziom melatoniny wzrasta w czasie snu i hamuje wydzielanie kortyzolu, zwanego hormonem stresu, który odpowiedzialny jest za pobudzenie organizmu do działania. Dzięki temu melatonina hamuje także stres oksydacyjny, czyli działa przeciwutleniająco zwalczając wolne rodniki, co spowalnia procesy starzenia się oraz niweluje stany zapalne.

Spanie w zimnym pokoju wspomaga odchudzanie

Jak przekonuje w nagraniu na TikToku dr Raj niska temperatura otoczenia, nie tylko w czasie snu, sprzyja tworzeniu się tkanki tłuszczowej brunatnej, która w przeciwieństwie do tkanki tłuszczowej białej nie gromadzi kalorii, ale je spala. W największej ilości brązowy tłuszcz występuje u dzieci, z wiekiem jednak zanika, a ma to związek z brakiem ekspozycji na niskie temperatury oraz siedzącym trybem życia. W efekcie brązowy tłuszcz zamienia się w biały, co prowadzi do zwiększania się masy ciała i nadwagi, która jest przyczyną wielu chorób metabolicznych.

Dlatego zwiększenie ilości brązowego tłuszczu poprzez ekspozycję na niższe temperatury w czasie snu, ale też w ciągu dnia wspomaga odchudzanie. Brązowy tłuszcz uczestniczy także w procesie regulacji poziomu cholesterolu, glukozy we krwi oraz poprawia wrażliwość komórek na insulinę.

Jeśli nie wyobrażasz sobie, żeby spać przy wyłączonym ogrzewaniu w środku zimy, to zadbaj o to, aby w sypialni temperatura w nocy nie przekraczała 20 st. C. W tym celu przykręć kaloryfery, a łóżko ustaw jak najdalej od źródła ciepła. Wieczorem natomiast, na ok. 1 godzinę przed snem wywietrz pomieszczenie otwierając okna chociaż na kilka minut. Stosuj też nawilżacze powietrza, zawłaszcza w pokojach dziecięcych, które nawilżają i nieco obniżają temperaturę w pomieszczeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet