Jagna Niedzielska aktywnie angażuje się w promowanie ruchu zero waste. Prezenterka znana jest z programów telewizyjnych odnoszących się do ekologicznej żywności, a także pisze książki kulinarnej zawierające przepisy dotyczące niemarnowania żywności. Wśród nich są takie publikacje jak „Ekologiczna kuchnia Jagny Niedzielskiej” i „Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”.
Jagna Niedzielska niedawno opublikowała wpis na swoim profilu na Instagramie dotyczący oszczędzania na jedzeniu w czasach inflacji. Odniosła się do słów jednego z polityków, który kazał obywatelom i obywatelkom mniej jeść. Swoim obserwatorom zaproponowała 7 wskazówek, jak oszczędzać na jedzeniu. Między innymi pojawiło się korzystanie z sezonowych i najprostszych produktów.
Katarzyna Bosacka o tanim jedzeniu
Katarzyna Bosacka niedawno opublikowała wpis na swoim profilu na Instagramie dotyczący oszczędzania na jedzeniu w czasach inflacji. Powołała się na raport IBRIS dotyczył tego, czy Polacy wprowadzili w swoim gospodarstwie domowym jakieś oszczędności.
Znana dziennikarka promująca gospodarne gotowanie dodała, że:
- w kwestii żywności 1/3 badanych (32,2%) wskazuje, że kupuje jej mniejsze ilości,
- 15,7 % twierdzi, że decyduje się na jej niższą jakość,
- 28,3 %, że w żywność i ubrania zaopatruje się wyłącznie na promocjach.
Obserwatorzy Katarzyny Bosackiej dodali, że najważniejsze jest kupowanie takiej ilości jedzenia, ile jest potrzebne. A także sprawdzanie daty ważności produktów oraz kupowanie produktów marki własnej. Inni proponowali umieszczać jedzenie w mniejszych opakowaniach, aby było taniej.
„Finanse Kobiet” radzi: Patrz na dolne półki
Izabela Lewandowska, autorka profilu Finanse Kobiet i doktor nauk ekonomicznych przygotowała kilka porad na temat oszczędzania na jedzeniu. Według niej warto planować zakupy z wyprzedzeniem i robić zakupy przy pomocy gotówki. Można też korzystać ze sklepu online i na bieżąco porównywać ceny produktów sprawdzając przewidzianym limitem. Warto też trzymać się następujących zasad.
- W sklepie korzystać z kalkulatora, aby nie dać się zaskoczyć przy kasie.
- Warto patrzeć na dolne półki (tam są tańsze produkty, które nie wykupiły miejsca na wyższych półkach) w dyskoncie.
- Warto sięgać po produkty mniej znanych marek, które nie wydają wiele pieniędzy na reklamę.
- Warto robić inwentaryzację zapasów spożywczych. Możliwe, że produkty z listy są już w kuchni.
- Zrezygnuj ze słodyczy, które nie są niezbędnymi produktami do życia.
Ponadto przypomniała obserwatorom, aby używać koszyka zamiast wózka i nie iść na zakupy z dziećmi, które mogą poprosić o np. nadprogramowe batoniki.
Michał Toczyłowski o planowaniu posiłków
Kucharz i współautor książek kucharskich w rozmowie z nami zdradził, że najważniejsze jest kupowanie na bieżąco i nierobienie dużych zapasów jedzenia. A jeśli już chcemy robić zapasy, to należy je zaplanować i zrobić to z pomysłem.
- Można siąść w niedzielę i zrobić sobie rozpiskę, co chcę zjeść w ciągu tygodnia. Z tą rozpiską robię listę zakupów. Mając wypisane produkty, idę do sklepu i kupuję składniki na cały tydzień do przodu. Najgorzej jest pójść na zakupy bez listy i do tego „na głodnego”. Wówczas kupimy za dużo i to niepotrzebnych rzeczy. Przekonamy się, że rządzą nami emocje i głód. Niestety połowa rzeczy ląduje wtedy w koszu - radził.
A wy, w jaki sposób oszczędzacie na zakupach spożywczych?
Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: