Specjaliści alarmują: wzrośnie śmiertelność z powodu raka endometrium. Co może być szansą na uratowanie zdrowia Polek?

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
RossHelen/GettyImages
– Rak endometrium to nowotwór o największej dynamice zachorowalności oraz śmiertelności spośród wszystkich wskazań w dziedzinie ginekologii onkologicznej – mówią specjaliści. Twierdzą, że refundacja terapii immunologicznych to konieczność, by Polki przestały umierać z powodu braku dostępu do skutecznych narzędzi w diagnostyce i leczeniu, które w innych krajach stały się już standardem.

Spis treści

Wzrośnie liczba diagnozowanych przypadków oraz śmiertelności z powodu raka endometrium

Nowotwór trzonu macicy zbiera w Polsce śmiertelne żniwo – różnica wskaźnika 5-letnich przeżyć pomiędzy naszym krajem a państwami Europy Zachodniej sięga nawet 20 procent.

Rak endometrium, diagnozowany zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych, to nowotwór o największej dynamice zachorowalności oraz śmiertelności spośród wszystkich wskazań w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Jako środowisko alarmujemy, że w ciągu kolejnych dwóch dekad liczba zdiagnozowanych przypadków wzrośnie o ok. 11 proc., a śmiertelności – nawet o jedną czwartą – powiedział prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, podczas konferencji pt. „Priorytety w ochronie zdrowia”.

Wyzwania stojące przed całym systemem opieki zdrowotnej w obliczu wzbierającej fali zachorowań i zgonów spowodowanych rakiem endometrium, były tematem debaty klinicystów, przedstawicieli instytucji rządowych oraz organizacji pacjentów, która odbyła się 25 stycznia w Zamku Królewskim w Warszawie.

Zobacz: Krajowa Sieć Onkologiczna od kwietnia 2023 r. Pacjenci z nowotworami będą leczeni szybciej i pod opieką koordynatora. Co jeszcze się zmieni?

Czynniki ryzyka rozwoju raka endometrium, to m.in.: wiek (55-70 lat), otyłość, cukrzyca, zespół Lyncha czy nadciśnienie. Diagnostyka obejmuje zaś badanie onkologiczne, USG przezpochwowe, biopsję endometrium oraz badanie histopatologiczne pobranych tkanek. Niestety, wciąż nie są znane przyczyny wzrostu umieralności z powodu tego nowotworu.

Czytaj też: Urodziłeś się w tych latach? Jesteś bardziej narażony na rozwój raka. Zagraża ci 17 rodzajów nowotworów

– W raku endometrium udało się określić cztery grupy zależnie od ich profilu genetycznego, w których choroba przebiega zupełnie odmiennie. Zdarzają się pacjentki pierwotnie uznane za bardzo dobrze rokujące, które jednak szybko mierzą się z nawrotem choroby. Z kolei inne, mimo niekorzystnych czynników ryzyka, bardzo dobrze odpowiadają na terapię – tłumaczył prof. dr hab. n. med. Jacek Sznurkowski.

10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że masz kobiecy nowotwór

10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że masz kobiecy nowotwór

Około 15 proc. nowotworów ginekologicznych prowadzi do rozwoju raka złośliwego. Jednak ich odpowiednio wczesne wykrycie i szybkie podjęcie leczenia, znacznie zwiększa szanse na przeżycie pacjentki. Sp...

Problemem Polek jest ograniczenie lub brak dostępu do nowoczesnych i skutecznych metody leczenia

Specjaliści przyznali, że problemem w Polsce nie jest deficyt wiedzy naukowców na temat raka endometrium, ale ograniczony lub wręcz nieistniejący dostęp dla polskich pacjentek do nowoczesnych oraz skutecznych terapii, dostosowanych do konkretnego podtypu choroby.

– W przypadku raka endometrium istnieje swoisty pęd ku rozwiązaniu chirurgicznemu – kobiecie po prostu usuwa się narząd, wierząc, że oznacza to rozwiązanie problemu. Tymczasem istnieją znacznie efektywniejsze sposoby, pozwalające kontrolować chorobę i dające nadzieję na wieloletnią, pozytywną odpowiedź – podkreślała Krystyna Wechmann z Federacji Stowarzyszeń Amazonki i Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

W Polsce terapie immunologiczne dla chorych na raka endometrium dostępne są jedynie w ramach tzw. ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Oznacza to, że szpital, w którym leczona jest dana pacjentka, ma możliwość zawnioskowania do NFZ o zwrócenie kosztów leczenia – jednak sam musi najpierw wyłożyć na nie pieniądze, co często przekracza możliwości finansowe danej placówki. Tymczasem eksperci mówią wprost: w pokonaniu epidemii raka endometrium potrzebna jest refundacja terapii immunologicznych.

– Po latach bezowocnej dyskusji musimy wreszcie stworzyć system, zapewniający pacjentkom przejrzystą ścieżkę – od podejrzenia nowotworu, przez profesjonalną diagnostykę molekularną czy genetyczną określającą typ raka, po objęcie ich opieką przez odpowiednią, wyspecjalizowaną jednostkę. Dziś od razu pacjentka kierowana jest na operację w przypadkowym szpitalu, a następnie pozostawiona sama sobie, gdy choroba wraca – mówiła Anna Kupiecka z Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Z opinią przedstawicielki fundacji zgodziła się dr hab. n. med. Dagmara Klasa-Mazurkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Trafnie diagnozuję pacjentkę i wiem, że jeśli dane leczenie jest dla niej najlepsze – to je po prostu stosuję, bez zbędnych wniosków, walki z biurokracją i narażania chorej na dodatkowe koszty. Dlatego, refundacja terapii immunologicznych to nie tylko postulat, ale wręcz konieczność, by Polki przestały umierać z powodu braku dostępu do skutecznych narzędzi w diagnostyce i leczeniu, które w innych krajach stały się już standardem– deklarowała ekspertka.

Rozmowa z założycielką Fundacji Endopolki. Jak pomóc kobietom z endometriozą?

Rozmowa z założycielką Fundacji Endopolki. Jak pomóc kobietom z endometriozą?

Endometrioza obecnie dotyczy blisko miliona kobiet w Polsce, a z każdym kolejnym rokiem liczba nowych pacjentek powiększa się. Niestety bywa tak, że zanim dojdzie do postawienia prawidłowej diagnozy k...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Endometrium, endometrioza i rak trzonu macicy. Podstawowe fakty

Endometrium to nazwa tkanki wyściełające macicę, składającej się z nabłonka i błony śluzowej. Zawiera warstwę podstawową oraz czynnościową, ulegającą pogrubieniu w przebiegu cyklu miesiączkowego, a następnie złuszczeniu podczas menstruacji.

Najbardziej znanym schorzeniem związanym z endometrium jest endometrioza – mówimy o niej, gdy dochodzi do sytuacji, w której komórki endometrium macicy rozprzestrzeniają się do innych miejsc w układzie rozrodczym lub do narządów miednicy mniejszej, a także poza nią np. do jamy brzusznej.

Przerost endometrium jest bolesny i uciążliwy, ponieważ tkanka regularnie się złuszcza, co wywołuje krwawienie i prowadzi do powstawiania stanów zapalnych i zrostów. Według szacunków endometrioza może odpowiadać za 30 do 40 proc. problemów z zajściem w ciążę. Kobiety borykające się z endometrioza są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju nowotworów macicy i jajnika.

Rak endometrium, nazywany też rakiem trzonu macicy, to obecnie jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów kobiecych. Najczęściej zapadają na niego kobiety po 50. r.ż., a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i przejściem menopauzy. Głównym czynnikiem ryzyka są zachodzące po przejściu klimakterium zmiany hormonalne – szczególnie duży wpływ na rozrost tkanki macicy mają estrogeny.

Wśród innych czynników ryzyka wymienia się:

  • wcześnie występującą pierwszą miesiączkę,
  • bezdzietność,
  • późno występującą menopauzę,
  • hormonalną terapię zastępczą samymi estrogenami,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • otyłość,
  • obciążenie genetyczne,
  • mutację w genie p53,
  • cukrzycę.

Najczęstszym objawem raka endometrium, który występuje u 90 proc. chorych, jest plamienie lub nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych. Może być ono wynikiem takie innych schorzeń lub zaburzeń, ale zawsze powinno zostać skonsultowane ze specjalistą.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Endometrioza zwiększa ryzyko udaru! Po leczniczych zabiegach jest ono jeszcze większe

Endometrioza zwiększa ryzyko udaru! Po leczniczych zabiegach jest ono jeszcze większe

Endometrioza to przewlekła choroba związana ze stanem zapalnym, który nasila zagrożenie incydentami sercowymi. Rośnie także ryzyko udaru mózgu, który u pań z endometriozą występuje zdecydowanie części...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Kochaj bezpiecznie

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
haniasaaaa
choruję na raka piersi a ma 30 lat więc każdy jest w grupie ryzyka Przeżut pod pachą wykryłam podczas kąpieli. Było to po ciąży .Niestety ogniska nie byłam w stanie zbadać gdyż karmiłam piersią i odstawienie od niej córci z dnia na dzień było najgorszym przeżyciem.U mnie w rodzinie nikt wcześniej nie miał nowotworu więc diagnoza była straszna ale szybko się"pozbierałam".Potem szybko 4 kursy i kolejne 4 kursy MIAŁY BYĆ ale guz się wycofał . Cały czas od początku wykrycia nowotworu stosuję Olej CBD 30 - 15 kropel i CBG 9% na dzień dodatkowo Vilcacora czyli koci pazur potocznie : dieta bez cukru , mięso tylko kurczak ( własny nie z marketu) ryba , gotowane nie smażone . Wyciskarka wolnoobrotowa i dziennie 1 l soku (2x dziennie po pół l ) z buraków czerwonych ( własne) d K2 4000 jednostek i uważam że te dodatkowe wprowadzenie tych produktów przyspieszyło remisję tej choroby ... teraz robie badania krwi i będę wprowadzać krzem ... lekarze też pod wielkim wrażeniem tą kurację zdobyłam od Konopnej Farmacji z Poznania i to cud że trafiłam do nich ! Obecnie czekam na radioterapię i później 12 m-cy herceptyny. Droga jeszcze długa ale warto walczyć bo mam dla kogo. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest duże a największą radość daje mi moja Marysia która skończyła właśnie 13 m-cy!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet