Stresująca praca, nieustający pośpiech, presja otoczenia oraz chęć perfekcyjnego zapanowania nad wszystkimi aspektami życia skutkują dużym napięciem. Jego kumulacja następuje tuż przed snem, prowadząc do wielu zaburzeń, w tym bezsenności.
Nieleczona bezsenność wpływa na kondycję psychofizyczną, obniżając aktywność i zdolności intelektualne. Zły nastrój, poczucie podenerwowania i przemęczenia jeszcze bardziej pogłębiają problemy z zasypianiem. Brak regeneracji podczas snu osłabia organizm, czyniąc go wrażliwszym na inne choroby. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dostrzegając wzrost odsetka osób cierpiących na tę dolegliwość, uznała ją za chorobę cywilizacyjną, na którą należy zwrócić szczególną uwagę.
Na problemy ze snem skarży się 43 procent kobiet i 29 procent mężczyzn (badania TNS OBOP, 2005). Wpływa na to poziom hormonów w organizmie kobiety. Huśtawka hormonalna w czasie cyklu miesiączkowego, ciąży, okresie poporodowym, czy klimakterium bardzo często przejawia się problemami z zasypianiem. Ponadto kobiety są bardziej emocjonalne i mają skłonność do analizowania swoich prob- lemów.
Wieczorem, zamiast skupić się na zasypianiu, myślą o kłopotach, co skutkuje nieprzespanymi godzinami. Kobiety o wiele bardziej zwracają też uwagę na szczegóły: hałas, światło zza okna, bałagan, niewyprasowaną pościel czy niewygodny materac. Dlatego przy urządzaniu sypialni warto zadbać o takie detale, aby później nic nas nie rozpraszało.
Sypialnia to miejsce intymne, dlatego nie powinna być pomieszczeniem otwartym ani przejściowym. Najlepiej byłoby umiejscowić ją z dala od strefy dziennej, w zacisznej części domu lub mieszkania. W ten sposób zapewnimy sobie komfort nawet wtedy, gdy pozostali domownicy nie śpią.
Należy też zadbać o to, aby okna nie wychodziły na ruchliwą ulicę ani świecące w nocy latarnie. Jeśli jednak nasza sypialnia jest tak położona, konieczne będą okna dźwiękoszczelne oraz rolety. Dzięki nim żadne zewnętrzne czynniki nie zakłócą naszego snu. Kluczowe znaczenie mają także pościel i materac. Jeśli zależy nam na spokojnym śnie, pościel powinna być zawsze czysta i przewietrzona.
- Bardzo często okazuje się, że za problemem z zasypianiem stoi źle dobrany materac - mówi Jacek Poznański z firmy Tempur Polska. - Jeżeli nie podpiera w komfortowy sposób naszego ciała, wieczorne zasypianie może stać się prawdziwą walką. Wzmożone wiercenie się wywołane naciskiem niewłaściwego materaca obniża jakość snu i skutkuje niewyspaniem się. Dlatego warto znaleźć produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Dodatkiem będzie też odpowiednia poduszka, która właściwie podeprze głowę, odciąży kark, barki i nie spowoduje napięcia mięśni pleców - dodaje.
Nie bez znaczenia jest też wybór kolorystyki. Oczywiście, wszystko zależy od stylu mieszkania oraz naszych upodobań. Powinniśmy jednak pamiętać, że kolory mają olbrzymi wpływ na ludzką psychikę. Mogą działać pobudzająco lub odprężająco.
Główną funkcją sypialni jest odpoczynek, dlatego do sypialni należy wybrać raczej stonowane barwy. Idealnie w tej roli sprawdzą się kolory ciała i ziemi: odcienie beżu, brązu, różu, niebieskiego lub zieleni. Pastelowe, naturalne barwy, takie jak beż lub jasny róż zapewniają komfort i poczucie bezpieczeństwa. Biel, błękit lub zieleń odprężają i relaksują. Jeśli jednak nie lubimy stonowanych wnętrz, nie musimy rezygnować z koloru, wystarczy, że zachowamy odpowiedni umiar.
Czytaj e-wydanie »Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!