Trójmiejski taniec przeciwko przemocy wobec kobiet. One Billion Rising - Nazywam się Miliard

red
Facebook/Dziewychy Dziewuchom
One Billion Rising (po polsku Nazywam się Miliard) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną. Wydarzenie organizowane jest 14 lutego.

W tym roku stowarzyszenie Dziewuchy Dziewuchom zachęca do udziału w akcji kobiety z całej Polski. Już teraz w wielu miastach organizowane są lokalne spotkania, podczas których można poćwiczyć wspólnie kroki.

Taniec nie jest skomplikowany i talent nie jest tu najważniejszy!
Zatańczmy wspólnie w naszej sprawie
Tak, w tłumie, by było nas widać!

Również Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom włączyły się w akcję i zapraszają na wspólne próby, które będą odbywać się w ECS w sali 3/35.

terminy:

- piątek 2 lutego o godz. 18.30,
- sobota 3 lutego o godz. 12. 00,
- niedziela 4 lutego o godz. 12.00,
- piątek 9 lutego o godz. 18.30,
- niedziela 11 lutego o godz. 12.00

Na facebookowej stronie "Dziewuch" czytamy:

W tym roku wspólną akcją chcemy poruszyć temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym.
Dlaczego?

Ponieważ analiza* ponad 300 lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pokazała, że:

-50% programów nie podało informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety i dziewczęta,
-90% programów nie definiowało poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci,
tylko jeden program zawierał zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet, tylko w jednym programie można było znaleźć szczegółową analizę problemu przemocy ze względu na płeć.

Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet – nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać.

Jednak bez podkreślania, że to kobiety i dziewczęta najczęściej stają się ofiarami każdego rodzaju przemocy, trudno przygotować skuteczne programy i trudno temu zjawisku przeciwdziałać.

To okazja do zaapelowania do lokalnych decydentek i decydentów, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet