Spis treści
Czym jest PMS i jakie są jego objawy?
Zespół napięcia miesiączkowego (PMS) nie jest chorobą, a zespołem objawów, które odczuwają niektóre kobiety w drugiej fazie cyklu oraz w pierwszych dniach krwawienia. PMS najczęściej obserwuje się u kobiet w wieku 25-30 lat, jednak u niektórych objawy mogą pojawiać się nawet do zakończenia menopauzy! Wyróżnia się ponad 300 różnych dolegliwości, które mogą pojawiać się już tydzień przed rozpoczęciem miesiączki.
Czytaj także: „Kobiecy żeń-szeń” wspomaga zdrowie pań. Łagodzi kobiece dolegliwości, wycisza, reguluje cykl
Zespół napięcia przedmiesiączkowego pojawia się głównie u pań, które mają obniżoną wrażliwość na zmiany hormonalne. Zaobserwowano także, że PMS znacznie częściej występuje u kobiet z nadwagą oraz u cierpiących na zaburzenia odżywiania się.
Jakie są objawy PMS? Każda kobieta inaczej może odczuwać zbliżający się okres, jednak wśród najpopularniejszych objawów można wymienić:
- zmęczenie,
- rozdrażnienie,
- ból głowy,
- smutek i płaczliwość,
- ból i tkliwość piersi,
- ból podbrzusza,
- skurcze brzucha,
- ból pleców,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- wzrost apetytu i chęć na produkty słodkie,
- trądzik hormonalny na twarzy.
Nasilenie objawów przedmiesiączkowych jest indywidualną kwestią. Niektóre kobiety nie odczuwają żadnych symptomów zbliżającego się okresu, a inne nie są w stanie normalnie funkcjonować, aż do momentu wystąpienia krwawienia miesiączkowego.
Zobacz też:
Zioła, które złagodzą objawy napięcia przedmiesiączkowego i bolesnego miesiączkowania
Jak w naturalny sposób złagodzić objawy PMS? Te napary sprawią, że dolegliwości związane ze zbliżającą się miesiączką będą mniej dokuczliwe. Po co warto sięgać? Przede wszystkim są to:
- melisa lekarska,
- mniszek lekarski,
- niepokalanek pospolity.
W galerii przedstawiamy jeszcze więcej ziół, które sprawdzą się jako naturalny środek łagodzący dolegliwości przedmiesiączkowe.
Te zioła łagodzą objawy PMS!
Co kolor krwi miesiączkowej mówi o twoim zdrowiu?
Niewiele z nas zwraca uwagę na kolor krwi miesiączkowej, a tymczasem może on dużo powiedzieć na temat stanu naszego zdrowia. Obserwując kolor, ale też konsystencję czy zapach krwi menstruacyjnej możes...