Ból w podbrzuszu – co może oznaczać i kiedy powinien być powodem do niepokoju? Jakie są przyczyny bólu podbrzusza?

Sandra Sidor
Ból w podbrzuszu najczęściej występuje u kobiet i jest związany z cyklem menstruacyjnym. Jeśli pojawia się bez związku z miesiączką i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, wymaga konsultacji z lekarzem i ustalenia dokładnej przyczyny.
Ból w podbrzuszu najczęściej występuje u kobiet i jest związany z cyklem menstruacyjnym. Jeśli pojawia się bez związku z miesiączką i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, wymaga konsultacji z lekarzem i ustalenia dokładnej przyczyny. andreypopov/123rf.com
Ból w podbrzuszu może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak to właśnie kobiety najbardziej cierpią z powodu ich występowania. W większości przypadków ból w dole brzucha związany jest z występującą miesiączką, jednak może również wskazywać na choroby układu pokarmowego lub moczowego. W związku z tym warto skonsultować się z lekarzem, który ustali dokładną przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

O czym może świadczyć ból w podbrzuszu?

Ból w podbrzuszu lub ból w dole brzucha najczęściej dotyczy kobiet i jest związany z narządami rodnymi i cyklem miesiączkowym. Może on jednak dotyczyć również mężczyzn. Wtedy najczęściej pojawiające się bóle w podbrzuszu dotyczą układu pokarmowego i są związane z nieprawidłową dietą lub układu moczowego. Bóle podbrzusza mogą pojawiać się w różnym wieku i mogą świadczyć także o poważniejszych problemach zdrowotnych takich jak zespół jelita wrażliwego, zapalenie wyrostka robaczkowego czy nowotwory przewodu pokarmowego.

W określeniu przyczyny bólu pomoże ustalenie w jakich sytuacjach ból się pojawia, jaki jest jego charakter (silny, kłujący, rozpierający itp.), kiedy się nasila, czy pojawia się po jednej stronie brzucha czy po obu lub w całej jego dolnej części, czy jest cykliczny (pojawia się w określonych dniach miesiąca).

Zobacz także:

Ból w podbrzuszu związany z cyklem miesiączkowym

Skurcze i bóle podbrzusza mogą być związane z fizjologią cyklu miesiączkowego, a więc są zupełnie normalne i nie są zwykle powodem do niepokoju. Jeśli obserwujemy u siebie skurcze pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu, to najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie z tym naturalnym objawem i nie musimy się niepokoić. Taki skurcz nie powinien trwać dłużej niż dwa dni. Jeśli jednak nigdy do tej pory nie spotkała nas ta dolegliwość, to najlepiej będzie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jeśli kobiecie dokuczają skurcze pochwy, a nie ma stwierdzonych żadnych problemów zdrowotnych, to powinna jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, który wykona badania i określi przyczyny tego stanu rzeczy. Skurcze odczuwane w pochwie w połączeniu z dodatkowymi objawami mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne takie jak np. niedoczynność tarczycy, która wymaga leczenia endokrynologicznego.

Zobacz także:

Ból w podbrzuszu a zespół bolesnego miesiączkowania

Wśród najczęściej występujących przyczyn pojawiającego się bólu w podbrzuszu jest zespół bolesnego miesiączkowania (PMS). Niektóre kobiety już na tydzień przed zbliżającą się miesiączką obserwują u siebie szereg uciążliwych objawów. Oprócz skurczy i bólu w podbrzuszu pojawia się m.in. uczucie rozdrażnienia i zmęczenia, bóle głowy, wymioty, zaburzenia trawienia, tkliwość piersi. W przypadku skurczy podbrzusza oraz skurczy pochwy pomocne będą leki rozkurczowe. Poza tym wśród przyczyn pojawiającego się skurczu możemy wyróżnić również wady w budowie narządów rodnych. Tego typu nieprawidłowości można wykryć jedynie podczas specjalistycznych badań.

Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na...

Czy skurcze pochwy i ból w podbrzuszu w ciąży są powodem do niepokoju?

W większości przypadków skurcze pochwy i bóle w podbrzuszu pojawiają się w prawidłowym przebiegu ciąży. Mogą się one pojawić już na samym początku ciąży i świadczą o zagnieżdżaniu się zarodka. Najczęściej jednak objaw ten obserwowany jest w trzecim trymestrze ciąży i świadczy o tym, że kobiece narządy i drogi rodne zaczynają się rozciągać i przygotowywać do porodu. Przyczyną bólu podbrzusza może być też nacisk na szyjkę macicy spowodowany przez obniżającą się główkę dziecka. Szybkiej interwencji lekarskiej wymaga natomiast sytuacja, gdy pojawia się bardzo silny ból w dole brzucha w ciąży, utrudniający normalne funkcjonowanie i uniemożliwiający wykonywanie codziennych czynności.

Inne przyczyny bólu w podbrzuszu

Skurcze i ból podbrzusza nie związane z cyklem miesiączkowym czy ciążą mogą pojawić się głównie w przebiegu chorób układu pokarmowego lub moczowego. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego występuje ostry i nagły ból z prawej strony brzucha, a towarzyszą mu nudności, gorączka i brak apetytu. W przypadku innych zaburzeń ze strony układu pokarmowego bólowi podbrzusza będą towarzyszyć także objawy takie jak nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, wzdęcia.

Ból podbrzusza może także świadczyć o chorobach układu moczowego takich jak zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek, kolka nerkowa czy kamica nerkowa. W przypadku mężczyzn bóle i skurcze brzucha mogą towarzyszyć zapaleniu gruczołu krokowego.

ZOBACZ: Kiedy ból brzucha może być groźny?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ból w podbrzuszu – co może oznaczać i kiedy powinien być powodem do niepokoju? Jakie są przyczyny bólu podbrzusza? - Strona Zdrowia

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet