COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych. Diagnozę otrzymuje co piąta osoba z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa

Martyna Jaros
Już na początku pandemii COVID-19 brano pod uwagę jej negatywny wpływ na psychikę osób zdrowych oraz ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi obecnie lub w przeszłości. Teraz wiemy już, że zaburzenia psychiczne to kolejne długofalowe skutki pandemii COVID-19.
Już na początku pandemii COVID-19 brano pod uwagę jej negatywny wpływ na psychikę osób zdrowych oraz ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi obecnie lub w przeszłości. Teraz wiemy już, że zaburzenia psychiczne to kolejne długofalowe skutki pandemii COVID-19. Gerd Altmann/pixabay.com
Jak wynika z dużego raportu przygotowanego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, prawie co piąty pacjent w ciągu 3. miesięcy od dnia uzyskania dodatniego wyniku testu na koronawirusa, otrzyma także diagnozę o zaburzeniach psychicznych.

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego postanowili sprawdzić, czy rozpoznanie COVID-19 wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju chorób psychicznych, a także czy pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną są bardziej narażeni na rozwój COVID-19. W tym celu przeanalizowali elektroniczne dokumentacje medyczne z globalnej sieci TriNetX Analytics Network, które pochodziły od prawie 70 mln osób z USA. U ponad 62 mln od stycznia do sierpnia br. potwierdzono COVID-19.

Z ostatniej chwili:

U co piątego pacjenta z COVID-19 zdiagnozowano też chorobę psychiczną

U pacjentów bez historii zaburzeń psychicznych potwierdzenie infekcji nowym koronawirusem wiązało się ze zwiększoną częstotliwością rozpoznania zaburzeń psychicznych w porównaniu do wybranych problemów zdrowotnych, które autorzy określili zdarzeniami kontrolnymi. Mowa o grypie, infekcjach dróg moczowych lub skóry, kamicy żółciowej, kamicy dróg moczowych oraz poważnych złamaniach kości.

W czasie od 14. do 90. dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, zaburzenia psychiczne stwierdzono u 18,1 procent pacjentów, przy czym 5,8 procent osób usłyszało diagnozę po raz pierwszy. Najczęściej wymienianymi przez autorów badania były:

  • zaburzenia lękowe, a wśród nich zaburzenia adaptacyjne, zespół lęku uogólnionego oraz w mniejszym stopniu zespół stresu pourazowego i lęku napadowego,
  • bezsenność,
  • depresja.

Ludzie obawiali się, że osoby, które przeżyły COVID-19, będą bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym, a nasze ustalenia w dużym i szczegółowym badaniu pokazują, że jest to prawdopodobne. Służby muszą być gotowe do zapewnienia opieki, zwłaszcza że nasze wyniki mogą być niedoszacowaniem faktycznej liczby przypadków – podkreśla profesor psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego, Paul Harrison, jeden z autorów analizy.

Co więcej, naukowcy zaobserwowali, że osoby, u których wcześniej występowały problemy ze zdrowiem psychicznym miały o 65 procent wyższe ryzyko zachorowania na COVID-19 niż pozostali, nawet po uwzględnieniu znanych czynników ryzyka.

To odkrycie było nieoczekiwane i wymaga zbadania. Zaburzenia psychiczne powinny zostać dodane do listy czynników ryzyka COVID-19 – zaznacza dr Max Taquet współtwórca badania.

Zaskakującym i niepokojącym odkryciem było ponadto podwojenie przypadków diagnoz demencji starszej u osób po 65. roku życia. Jednak jak wyjaśnia prof. Harrison, zaobserwowana zależność może być wynikiem przypadku. Udanie się do szpitala celem potwierdzenia infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 mogło się bowiem wiązać się z wykonaniem również innych szczegółowych badań i zdiagnozowaniem wcześniej istniejących schorzeń.

Przed wyjściem do apteki warto sprawdzić, jakie lekarstwa już mamy i czy termin ich ważności nie minął kilka miesięcy temu. Z kolejnych zdjęć dowiesz się, w co warto się zaopatrzyć.

Apteczka na czas pandemii COVID-19. Lista leków i środków me...

Potrzeba dalszych badań

Autorzy pracy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą potwierdzić lub obalić ich pierwsze doniesienia na temat zależności występowania zaburzeń psychicznych i infekcji nowym koronawirusem. Zwracają także uwagę, że w analizowanych dokumentach nie uwzględniono wpływu wielu czynników, które mają znaczenie dla zachowania zdrowia psychicznego.

To m.in. zażywanie narkotyków, palenie wyrobów tytoniowych oraz status społeczno-ekonomiczny. Dowody naukowe dostarczają wniosków, że u osób pochodzących z ubogich rodzin choroby psychiczne diagnozowane są częściej. Co więcej, z powodu niewielkich środków finansowych, ludzie ci mogą mniej restrykcyjnie przestrzegać zaleceń higienicznych, mieszkają w bardziej zatłoczonych pomieszczeniach i mają gorsze warunki pracy, co może zwiększać ryzyko infekcji nowym koronawirusem. Ponadto analiza nie brała pod uwagę stresu związanego z pandemią COVID-19, jaki odczuwa wielu ludzi na świecie.

Lęków nie da się pozbyć w jeden dzień, tydzień lub miesiąc. To długa praca, która wymaga czasu. Jednak są pewne skuteczne metody, które mogą pomóc opanować lęk i polepszyć jakość życia. Znajdziesz je na kolejnych slajdach.

Nie daj się lękom! 12 sposobów, by zredukować napięcie i wyg...

Co warto wiedzieć o zaburzeniach lękowych? Wyjaśnia psychiatra, Magdalena Namysłowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kapitan bomba

Świetny aktykuł. Najpierw straszenie, a potem na końcu wychodzi, że to w sumie to jeszcze nic nie wiadomo.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet