Fazy snu u człowieka: NREM i faza REM. Ile powinien trwać głęboki sen, aby się wyspać? Co to jest kalkulator snu?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Sen to bardzo ważny aspekt ludzkiego życia, chociaż często zaniedbywany. Warto znaleźć odpowiednią ilość godzin snu, aby rano wstać wypoczętym.
Sen to bardzo ważny aspekt ludzkiego życia, chociaż często zaniedbywany. Warto znaleźć odpowiednią ilość godzin snu, aby rano wstać wypoczętym. Pixabay.com
Fazy snu są odpowiedzialne za to, czy rano wstaniemy wyspani, czy nie. Są dwie fazy snu: NREM i faza REM podczas których, możemy się nieświadomie wybudzać lub występują marzenia senne. Obie z nich są bardzo ważne. Wyjaśniamy, na czym polegają fazy snu, kiedy jest sen głęboki, ile powinien trwać i co to jest kalkulator snu.

Sen jest podstawową potrzebą każdego człowieka, jak jedzenie i picie. Aby rano wstać wypoczętym potrzebna jest odpowiednia ilość snu, a za to są odpowiedzialne fazy REM i NREM. W tym celu trzeba dokładnie dowiedzieć się, czym są te fazy snu i jaka jest ich długość.

Czym są fazy snu?

Fazy snu to cykle, które następują po sobie, kiedy kładziemy się spać. To, że nasze ciało leży nieruchomo, oczy mamy zamknięte, nie oznacza, że układ nerwowy nie pracuje. Wręcz przeciwnie pracuje i podlega cyklicznym zmianom. Są dwie fazy snu u człowieka: sen bez szybkich ruchów gałek, czyli NREM, oraz sen z szybkimi ruchami gałek, czyli REM.

Faza snu NREM

Fazę snu NREM można podzielić na 3 stadia oznaczane jako: N1, N2, N3.

  • N1 – oznacza sen najpłytszy, podczas którego występują wolne ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni się obniża. W tej fazie snu dość łatwo można się wybudzić i mogą występować nagłe zrywy mięśniowe.
  • N2 – w tej fazie snu spada temperatura ciała, spowalnia się czynność serca, zanikają ruchy gałek ocznych oraz napięcie mięśniowe. Brak reakcji na bodźce zewnętrzne. Na tym etapie w dalszym ciągu jest się łatwo wybudzić ze snu.
  • N3 – to najgłębsza faza snu, z której najtrudniej się wybudzić. Jeśli jednak tak się stanie, rano możemy czuć się zmęczeni. Napięcie mięśniowe dalej jest na niskim poziomie, a gałki oczne są nieruchome. To właśnie w tej fazie zdarza się lunatykowanie.

Faza snu REM

W tej fazie snu nie ma żadnego podziału i nie wyszczególnia się poszczególnych etapów. Jest ona szczególna, bo właśnie podczas niej występują marzenia senne – te dobre i złe. W tej fazie snu mózg odpoczywa, bodźce z zewnątrz są ignorowane, mięśnie ulegają zwiotczeniu. Na tym etapie jest najłatwiej o wybudzenie się ze snu. Trwa ona zazwyczaj około 15 minut.

Przeczytaj:

Licznik snu, czyli ile trwa sen i poszczególne jego fazy?

Prawidłowy sen powinien trwać 8 godzin. Mniejsza ilość snu lub większa wpływa negatywnie na cały dzień, a bezsenność może mieć bardzo złe skutki na cały organizm, zdrowie, a nawet życie.

Faza NREM powinna trwać około 80-100 minut, a później następuje faza REM, która trwa 15 minut. Sen składa się właśnie z takich cyklów i podczas 7-8 godzin jest ich około 4-5.
Fazy występują po sobie cyklicznie i zazwyczaj dochodzi do wybudzenia, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Ile powinien trwać sen głęboki, aby rano wstać wypoczętym? Wszystko zależy też od poszczególnej osoby i jej wieku.
Noworodki śpią około 16 godzin, z czego 50 % to sen aktywny, którego odpowiednikiem jest faza REM i ich rytm snu to 4 godziny. Roczne dzieci sypiają około 9-12 godzin w nocy, 5-6 latki 10-11 godzin. Osoba dorosła sypia około 7-8 godzin. Natomiast u osoby starszej zmieniają się te fazy – preferowane jest wcześniejsze kładzenie się spać i wcześniejsze wstawanie, zwiększa się zapotrzebowanie na drzemki w ciągu dnia. U osób starszych częściej zdarza się nocne budzenie.

Sen głęboki trwa zdecydowanie krócej, a czasami nawet w ogóle nie występuje. Jedno jest pewne, że obudzenie się w fazie snu REM jest znacznie łatwiejsze. Aby mieć pewność, że rano wstaniemy wypoczęci, warto skorzystać z kalkulatora snu!

Chcesz wiedzieć, co znaczył twój ostatni sen? Poznaj znaczenie najczęstszych motywów marzeń sennych!

Takie sny ma każdy! Sprawdź, co oznacza sen o dziecku, pogrz...

Co to jest kalkulator snu?

Kalkulator snu pomaga obliczyć, kiedy powinniśmy położyć się spać, ile powinien trwać nocny wypoczynek oraz o której godzinie wchodzimy w fazę płytkiego snu, podczas której najlepiej się wybudzić. Obudzenie się dokładnie w tym momencie sprawi, że rano wstaniemy wypoczęci, bez poczucia zmęczenia i roztargnienia.

Kalkulator snu można znaleźć na większości stronach internetowych poświęconych tej tematyce lub ściągnąć sobie specjalną aplikację na telefon. Obsługa jest prosta i w łatwy sposób można wyliczyć fazy snu. Aplikacja przyjmuje, że faza NREM trwa około 90 minut, a całkowity czas snu dorosłego człowieka to wielokrotność 1,5 godziny. Człowiek osiąga efektywne funkcjonowanie w ciągu dnia po 7,5 godzinach snu. Internetowy kalkulator snu korzysta z uśrednionych liczb, więc trzeba mieć na uwadze jego dokładność i dostosować godziny snu do swojego cyklu. Jeżeli budzimy się niewyspani, to warto metodą prób i błędów ustalić swój własny cykl snu. W aplikacji wpisujemy godzinę, o której się kładziemy, a ona pokazuje czas, który jest najlepszy na pobudkę i na odwrót. Można wpisać godzinę, o której musimy wstać, a aplikacja wskaże nam czas najlepszy na zaśnięcie.

Zdrowe nawyki dotyczące snu zmniejszają ryzyko niewydolności serca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet