Spis treści
Spóźnia ci się okres? Może grozić ci zawał serca lub migotanie przedsionków
Wcześniejsze badania wykazały, że kobiety są dwa razy bardziej narażone na śmierć z powodu zawału serca. Z niedawno opublikowanego w Journal of the American Heart Association badania przeprowadzonego przez naukowców z Southern Medical University Nanfang Hospital w Guangdong w Chinach wynika natomiast, że kobiety mające nieregularne cykle miesiączkowe są również bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych w tym choroby wieńcowej, zawału serca, niewydolności serca i migotania przedsionków.
Zobacz także: Udar i choroby serca przez krwawiące dziąsła? Chcesz mieć zdrowe serce? Wylecz zęby
Naukowcy na czele z dr Huijie Zhang, profesorem na Wydziale Endokrynologii i Metabolizmu Szpitala Nanfang Southern Medical University przeanalizowali dane ponad 58 000 kobiet pochodzące z brytyjskiej bazy danych Biobank. Średni wiek uczestniczek wynosił 46 lat, a żadna z nich nie miała wcześniej chorób serca. W ciągu 12 lat obserwacji odnotowano 1600 zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Choroby serca częstsze u kobiet z nieregularnymi miesiączkami
Naukowcy po dalszej analizie odkryli, że uczestniczki z cyklami miesiączkowymi krótszymi niż 21 dni lub dłuższymi niż 35 dni miały o 19 proc. wyższe ryzyko chorób serca w porównaniu z kobietami o regularnych cyklach menstruacyjnych, a dodatkowo:
- u uczestniczek z krótszymi cyklami menstruacyjnymi ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego było o 29 proc. większe, a ryzyko wystąpienia migotania przedsionków o 38 proc. większe,
- u kobiet z dłuższymi cyklami miesiączkowymi ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego było wyższe o 11 proc., a ryzyko migotania przedsionków było o 30 proc. większe.
Okazało się również, że zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych było niezależne od innych czynników ryzyka, w tym palenia papierosów, wskaźnika masy ciała (BMI), poziomu cholesterolu, nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy typu 2.
[Choroby sercowo-naczyniowe] są główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności kobiet na całym świecie, a odkrycia pomagają nam podnieść świadomość, że nieregularne cykle miesiączkowe mogą oznaczać więcej chorób serca. Nasze badanie sugeruje, że nieregularne cykle miesiączkowe były istotnie związane z wyższym ryzykiem migotania przedsionków, które może być wcześniej nieznanym czynnikiem ryzyka migotania przedsionków – powiedział dr Zhang w rozmowie z Medical News Today.
Miesiączka a choroby serca i nie tylko. Długość cyklu menstruacyjnego ma znaczenie
Prawidłowy cykl menstruacyjny średnio powinien trwać około 28 dni, ale może wahać się od 25 do 30 dni. O nieregularnych miesiączkach mówimy wtedy, gdy cykl menstruacyjny trwa krócej niż 24 dni lub dłużej niż 38 dni.
Do zaburzeń długości cyklu miesiączkowego może dojść pod wpływem wielu różnych czynników takich jak np.:
- ciąża,
- stres,
- zaburzenia równowagi hormonalnej, problemy z tarczycą,
- okres okołomenopauzalny,
- zmiana tabletek antykoncepcyjnych,
- zażywanie niektórych leków,
- za duży wysiłek fizyczny, nadmierne ćwiczenia,
- zespół policystycznych jajników (PCOS).
Nieregularne cykle menstruacyjne występujące przez dłuższy czas mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób takich jak osteoporoza, niedokrwistość z niedoboru żelaza czy rozrost endometrium. Natomiast wcześniejsze badania udowadniają, że wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych występuje u kobiet po menopauzie, co jest spowodowane zmniejszonym wydzielaniem estrogenu, który w okresie prokreacyjnym działa ochronnie na serce i układ krążenia.
Masz za długie lub zbyt krótkie cykle menstruacyjne? Zgłoś się do lekarza
Według ekspertów główną przyczyną nieregularnych cykli miesiączkowych jest natomiast zespół policystycznych jajników (PCOS).
To wielopłaszczyznowe zaburzenie, w którym pacjent ma hiperinsulinemię [lub] niewrażliwość na insulinę. [Osoby z PCOS] czasami mają podwyższony poziom wolnego testosteronu. Są narażeni na rozwój cukrzycy typu 2. A wszystkie te zaburzenia są związane z dyslipidemią i wszystkimi powikłaniami występującymi u diabetyka – wyjaśnił dr G. Thomas Ruiz, kierownikiem OB/GYN w MemorialCare Orange Coast Medical Center w Fountain Valley w Kalifornii, który nie był zaangażowany w badanie.
Dodatkowo osoby z PCOS są również narażone na rozrost endometrium, który może być zmianą przednowotworową i zwiększać ryzyko rozwoju raka endometrium. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy jak nieregularne miesiączki wpływają na ich ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie.
Jeśli zauważysz, że twoje cykle odbiegają od normy, koniecznie zgłoś to swojemu lekarzowi, który zaleci odpowiednie leczenie w celu ich wyregulowania. Dzięki temu możesz uniknąć nie tylko problemów z zajściem w ciążę czy ciężkich objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), ale również poważnych chorób w tym chorób serca i nowotworów.
Źródło:
Prevention of Cardiovascular Disease in Women Journal of the American Heart Association
Uzupełnij domową apteczkę
Zdrowie
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek