Co trzeba jeść, by być szczęśliwszym? NFZ proponuje dietę DASH, która poprawia nastrój i niweluje apatię

Dorota Abramowicz
Narodowy fundusz Zdrowia oferuje na swojej stronie darmowe diety, opracowane przez specjalistów i spersonalizowane także pod względem dolegliwości chorobowych. Nowością jest dieta DASH Depresja, czyli plan żywieniowy do stosowania w profilaktyce depresji i wspomagający jej leczenie. - Dietę DASH zdecydowanie warto stosować - mówi dr Paulina Metelska, dietetyk z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed. - Uważam jednak, że samo wprowadzenie tej diety i nierobienie niczego więcej, to trochę za mało.

Co i jak trzeba jeść, by wspomóc leczenie jednej z najpowszechniejszych chorób ludzkiej psychiki - depresji? Ocenia się, że zmaga się z nią nawet dwumilionowa populacja Polaków. Sytuacja znacznie pogorszyła się w czasie epidemii, gdy praca i nauka zdalna oraz ograniczenia w aktywności ruchowej przyczyniły się do pogorszenia nastroju, nasilenia stanów lękowych oraz występowania depresji.

Na stronie https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowali dla zagrożonych depresją propozycję diety DASH. Są to zasady żywienia na bazie dań bogatych w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy i nasiona, oleje roślinne.

Podstawą codziennej diety są świeże produkty spożywcze o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Ważnym elementem DASH jest ograniczanie spożycia czerwonego mięsa, słodyczy, dań zawierających nadmierne ilości soli i cukru.

DASH Depresja ma być dietą, która poprawia nastrój, niweluje apatię, wzmacnia układ nerwowy.  Jest bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas foliowy, witaminę B12, cynk, selen i żelazo, łatwa w przygotowywaniu, i - co podkreślają autorzy strony Akademia NFZ - wspierająca psychoterapię i farmakologię stosowane w leczeniu depresji.  

Dietetycy namawiają przy tym do umieszczenia w jadłospisie ryżu, bananów, mleka, ryb (dorsz, tuńczyk) i mozzareli. Produkty te zawierają bowiem tryptofan będący prekursorem serotoniny, potocznie nazywanej hormonem szczęścia, oraz melatoniny (hormonu regulującego sen).

Czy jedzenie może leczyć? Dr Paulina Metelska, dietetyk z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed przestrzega, że sama dieta to nie wszystko.

- Jeśli jakaś choroba związana jest ze sposobem odżywiania (np. celiakia) to wyeliminowanie substancji szkodliwych dla organizmu można traktować jak leczenie - tłumaczy dr Metelska. - Dieta DASH jest bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3, kwas foliowy, witaminę B12, cynk, selen i żelazo, czyli składniki, które mają zdecydowanie wpływ na układ nerwowy. Zdecydowanie warto ją stosować. Jest ona bogata w owoce i warzywa, tak bardzo pożądane w naszej diecie. Natomiast uważam, że bogata w te wszystkie substancje dieta sama w sobie może nie wystarczyć do poprawienia nastroju. Może ona być jednym z elementów, który w połączeniu z aktywnością fizyczną, umiejętnością radzenia sobie ze stresem, czasem regeneracji, snu, będzie wpływać na poprawę nastroju i zniwelować apatię. Samo wprowadzenie tej diety i nierobienie niczego więcej, to trochę za mało.

Tak czy inaczej, powinniśmy poważnie zastanowić się nad zmianą nawyków żywieniowych. Zwłaszcza, że dieta DASH nie tylko wspomaga układ nerwowy, ale także służy przy obniżaniu ciśnienia tętniczego zapobiega jego rozwojowi, sprzyja poprawie w przypadku zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.

***

Masz kryzys? Zadzwoń na bezpłatny kryzysowy numer:

  • Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie od godz. 14:00 – do 22:00),

  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121212 (7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę).

    Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy możesz się zgłosić do
    Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Lista Ośrodków Interwencji Kryzysowej
    w Polsce jest TUTAJ - kliknij link

  • Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie www.pokonackryzys.pl.

  • W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

Depresja w pandemii. Te zachowania powinny wzbudzić Twoją czujność>>>

Depresja w pandemii. Te zachowania powinny wzbudzić Twoją cz...

Gorszy nastrój zdarza się sporadycznie każdemu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Receptą na jego poprawę jest często kubek pysznego kakao lub aromatyczna herbata, koc i ulubiony serial. Niestety coraz więcej osób skarży się na przewlekle obniżony nastrój, brak poczucia przyjemności i spełnienia, mimo że nie doznają w swoim życiu sytuacji, które mogłyby powodować depresję. Dodatkowo w obecnej sytuacji pandemii coraz więcej osób przewlekle odczuwa niechęć do czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność, boryka się również z poczuciem beznadziei i niechęci. W sytuacji, gdy brakuje nam optymizmu, dopada nas chandra i apatia, warto wypróbować roślinne wspomagacze. Poznaj 6 ziół, które wykazują udowodnione działanie w kontekście poprawy nastroju i stanu zdrowia psychicznego.

Zioła na depresję i poprawę nastroju – 6 ziół o udowodnionym...

MEDYCZNE RANKINGI. NAJLEPSI SPECJALIŚCI W TRÓJMIEŚCIE I NA POMORZU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet