Rzeczywistość pandemiczna to trudny okres dla każdego. Izolacja społeczna, zamrożenie gospodarki, obostrzenia i nakładanie rygorów - w takim systemie żyjemy od ponad roku. W tym czasie wszyscy możemy przeżywać traumy. Wiele osób traci pracę, zamyka swoje biznesy, podupada na zdrowiu, marzy o spotkaniu z bliskimi z zagranicy.
Depresja w czasie pandemii. Te zachowania powinny wzbudzić Twoją czujność!
Te i inne czynniki mogą wpływać na wzrost liczby zachorowań na depresję.Sprawdź w naszej galerii objawy, które powinny wzbudzić Twoją czujność!
Według ekspertów samotność ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Obostrzenia spowodowane lockdownem, takie jak ograniczenia kontaktów międzyludzkich mogą prowadzić do stanów depresyjnych. Człowiek jest istotą stadną, przyzwyczajoną do życia w społeczeństwie. Posiada naturalną tendencję do gromadzenia się i nawiązywania znajomości. Ich ograniczenie może mieć bardzo złe skutki dla naszej psychiki.
Według danych światowej organizacji zdrowia (WHO), na depresję choruje rocznie ponad 350 mln mieszkańców naszej planety. Statystyki w Polsce są równie niepokojące. Tylko w zeszłym roku recepty na leki przeciwdepresyjne zrealizowało aż 3.8 mln Polaków.