Macierzyństwo po 50. roku życia? Tak, to możliwe. Naukowcy odmłodzili komórki jajowe. To ułatwi zajście w ciążę

Monika Góralska
Już po 30. roku życia możliwość zajścia w ciążę i utrzymania jej znacznie maleje.
Już po 30. roku życia możliwość zajścia w ciążę i utrzymania jej znacznie maleje. pixabay.com
Coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na później, często jednak konsekwencją takiej decyzji są problemy z płodnością. Nowe odkrycie izraelskich naukowców ułatwi zajście w ciążę i urodzenie dziecka po 40., a nawet po 50. roku życia. Badacze odkryli bowiem sposób na odmłodzenie komórek jajowych nawet o 20 lat.

Spis treści

Komórki jajowe starzeją się szybciej niż cały organizm i już po 30.-35. roku życia znacznie zmniejsza się ich liczba oraz osłabia jakość. W konsekwencji kobiecie jest coraz trudniej zajść w ciążę. Dochodzi także do większej liczby poronień oraz wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Badacze z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie odwrócili proces starzenia się komórek jajowych za pomocą leku przeciwwirusowego. To daje szansę kobietom po 40. i 50. roku życia na cieszenie się macierzyństwem.

Pierwsze objawy ciąży to często subtelne zmiany. Zobacz, jak ją rozpoznać

Pierwsze objawy ciąży to często subtelne zmiany. Zobacz, jak ją rozpoznać

Pierwsze objawy ciąży nie pojawiają się od razu po zapłodnieniu. Ważne więc, by prawidłowo odczytać sygnały wysyłane przez organizm. Po tych wczesnych symptomach można rozpoznać ciążę. Podajemy też, c...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Ciąża po 50. roku życia będzie możliwa?

Coraz późniejszy wiek, w jakim kobiety planują macierzyństwo i zachodzą w ciążę sprawił, że naukowcy zaczęli szukać sposobów na przedłużenie płodności kobiet. Już po 35. roku życia znacznie obniżają się możliwości rozrodcze, ponieważ każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, które zużywają się w czasie dojrzewania i kolejnych cykli miesiączkowych. Zmniejsza się więc rezerwa jajnikowa, a komórki rozrodcze się starzeją.

Proces starzenia uszkadza DNA komórek, co sprawia, że nie są one w stanie dojrzeć i zostać zapłodnione. Komórki ludzkie zawierają bowiem sekwencje wirusopodobne, które są dla nich szkodliwe i w miarę upływu czasu prowadzą do znacznych uszkodzeń genomu. Zespół naukowców z Jerozolimy pod kierownictwem dr Klutsteina odkrył jeden z procesów starzenia, który zaburza dojrzewanie komórki jajowej. Polega on na zahamowaniu procesów regulacyjnych, które w młodych komórkach powstrzymują aktywność szkodliwych części DNA. Badacze odkryli, że proces ten można odwrócić stosując lek przeciwwirusowy.

Planowanie ciąży. Najważniejsze wskazówki dla przyszłej mamy

Planowanie ciąży. Najważniejsze wskazówki dla przyszłej mamy

Planowanie ciąży to świadomość szeregu czynników, które mogą mieć wpływ na płodność i stan zdrowia matki oraz dziecka. Jak się okazuje, spora część kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich znaczenia. Tymcz...

Lek na odmłodzenie komórek jajowych

Naukowcy przeprowadzili badania na komórkach jajowych mysich, a następnie ludzkich. Za pomocą środków chemicznych sztucznie odtworzyli procesy starzenia. Dzięki temu odkryli, że w młodej komórce jajowej zachodzą procesy, które hamują aktywność obecnych w niej sekwencji wirusopodobnych. Jednak wraz ze starzeniem się organizmu procesy te są coraz mniej aktywne, co prowadzi do zwiększonej aktywności szkodliwych części DNA i uszkodzenia komórek.

Badacze odwrócili więc proces starzenia za pomocą stosowanego w leczeniu HIV środka przeciwwirusowego – azydotymidyny. Lek ten zatrzymuje uszkodzenia DNA w trakcie infekcji wirusowych. Powstrzymał również uszkodzenia genetyczne wywołane przez proces starzenia. Dzięki temu starsze komórki jajowe zostały odmłodzone i przywrócone zostało ich prawidłowe dojrzewanie oraz zdolność do zapłodnienia.

Naukowcy planują dalsze badania, w których chcą sprawdzić, czy leczenie przeciwwirusowe zwiększy płodność kobiet w każdym wieku oraz czy pozwoli także zmniejszyć ryzyko poronienia i wad wrodzonych płodu, do których dochodzi zwykle u starszych kobiet zachodzących w ciążę.

Niektóre przyszłe mamy są zaskoczone ciemną kreską, która pojawia się u większości pań na środku brzucha. To tzw. linea negra, czyli czarna linia. Przebiega od pępka do spojenia łonowego i jest najbardziej widoczna w ostatnich miesiącach ciąży. Później stopniowo zanika.

Ciąża poważnie zmienia kobiecy organizm. Wpływa i na zdrowie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet