Sukraloza wzmaga apetyt! Badania potwierdzają, że ten słodzik ma szkodliwe działanie u kobiet i osób otyłych!

Monika Góralska
amaviael/123rf.com
Cukier jest szkodliwy dla zdrowia, ale większość ludzi lubi słodki smak. Dlatego w poszukiwaniu zamienników białego cukru sięgamy po różnego rodzaju słodziki w nadziei, że będą one dużo lepszym i zdrowszym wyborem. Jednak nie zawsze tak jest. Mimo, że słodziki są dopuszczone do sprzedaży, mogą być nawet bardziej szkodliwe niż okryty złą sławą cukier. Tak właśnie wynika z badań naukowców, którzy przyjrzeli się sukralozie i stwierdzili jej szkodliwe działanie szczególnie dla kobiet oraz osób z nadwagą i otyłych.

Czym jest sukraloza?

Sukraloza, której symbol to E955, jest sztuczną substancją słodzącą dopuszczoną w Polsce do stosowania w żywności obok innych słodzików takich jak: acesulfam K, sacharyna, aspartam, kwas cyklaminowy, taumatyna, neohesperydyna DC i neotam.

Sprawdź: Ten słodzik miał być taki zdrowy, a zwiększa ryzyko zakrzepów, zawałów i udarów

Sukraloza jest 300-800 razy słodsza od cukru, a dodatkowo jej słodki smak dłużej utrzymuje się w ustach, dzięki czemu wystarczy już niewielka ilość tej substancji, żeby nadać potrawie słodki smak. Dodatkowo ma ona niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie podwyższa poziomu cukru we krwi, dlatego polecana jest osobom cierpiącym na cukrzycę.

Zobacz także:

Niskokaloryczna sukraloza wzmaga apetyt

Z badania pod kierunkiem dr Kathleen Page z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wynika jednak, że słodzik ten mimo, że jest niskokaloryczny może prowadzić do otyłości, a szczególnie powinny go unikać osoby, które się odchudzają oraz kobiety. W badaniu wzięły udział 74 osoby dorosłe obu płci, o ustabilizowanej wadze (tej samej od 3 miesięcy), bez zaburzeń odżywiania oraz nie chorujące przewlekle, a ich średnia wieku wynosiła 24 lata.

Zobacz: Ten naturalny słodzik wcale nie jest zdrowy! Erytrytol podnosi ryzyko rozwoju zakrzepicy i może sprzyjać zawałom oraz udarom mózgu

Uczestnikom podano 300 ml napoju zawierającego sacharozę (cukier spożywczy), sukralozę lub czystą wodę. Analizie poddano krew uczestników pobieraną na początku badania, rano, gdy nie spożywali jedzenia przez 12 godzin poprzedzających badanie oraz po spożyciu napoju z sukralozą lub sacharozą. Do badania wykorzystano także rezonans magnetyczny, w celu zobrazowania aktywności mózgu pod wpływem substancji słodzących.

Zobacz także: Wyglądają jak słodycze, a uzależniają jak narkotyki. Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów już wkrótce

Dwie godziny po spożyciu napojów ochotnikom były pokazywane zdjęcia apetycznych i kalorycznych potraw, a rezonans magnetyczny odnotowywał rekcje poszczególnych partii mózgu na te obrazy. Badano również poziom glukozy we krwi, a także stężenie insuliny i innych hormonów pół godziny, a także dwie godziny po wypiciu słodzonych napojów.

Czym zastępować cukier w napojach i posiłkach? Na pewno naturalnymi słodzikami! Sprawdź, które zamienniki cukru wybierać, a których najlepiej unikać! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Co warto stosować zamiast cukru? Zobacz, czym słodzić kawę, ...

Okazuje się, że niektóre osoby są bardziej wrażliwe na działanie sukralozy, a do tej grupy należą kobiety i osoby otyłe, u których sukraloza pobudza obszary mózgu odpowiadające za uczucie łaknienia i apetytu. Również we krwi tych osób pod wpływem słodzika następuje spadek ilości hormonów odpowiedzialnych za hamowanie apetytu w momencie najedzenia się. Niskokaloryczna, czyli nie odżywcza sukraloza u tej grupy osób wzmaga apetyt, co wiąże się z chęcią podjadania przekąsek po spożyciu słodkich napojów z jej zawartością. Taka sytuacja sprzyja przybieraniu na wadze.

Zobacz także: Ten słodzik ma zero kalorii. Owoc długowieczności jest nawet 250 razy słodszy od cukru. Pomoże schudnąć i wyleczyć przeziębienie

Paradoksalnie niskokaloryczna sukraloza "oszukuje" mózg i u pewnej grupy osób nie zaspokaja chęci na słodki smak, a wręcz przeciwnie, wzmaga apetyt, co przyczynia się do podjadania i skutkuje wzrostem masy ciała.

Badanie sugeruje, że inne zamienniki cukru mogą działać podobnie i przyczyniać się do wzrostu otyłości wśród kobiet oraz braku rezultatów w odchudzaniu się u osób z nadwagą i otyłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet