Wampir energetyczny – kim jest i jak go rozpoznać?
Wampiry energetyczne to osoby, które „wysysają” energię witalną, sprawiając, że czujemy się zmęczeni, przygnębieni, rozdrażnieni i smutni. Może nim być każda osoba, nawet najbliższa rodzina.
Jednorazowy kontakt z wampirem energetycznym nie wpłynie znacząco na psychikę, jednak częste przebywanie w jego obecności może powodować pogorszenie samopoczucia.
Wampir emocjonalny charakteryzuje się brakiem empatii oraz dojrzałości emocjonalnej i stara się czerpać energię kosztem innych. Najczęściej celem stają się osoby empatyczne i opiekuńcze, ponieważ są bardziej podatne na wpływy i sugestie. Wrażliwość i brak asertywności przyciągają wampiry energetyczne, których ciężko jest pozbyć się z własnego otoczenia.
W psychologii uważa się, że wampiry energetyczne szukają ofiary, ponieważ próbują nieświadomie rozwiązać swoje problemy psychologiczne.
Kontakt z wampirem emocjonalnym może wywołać następujące objawy:
- stres,
- ból głowy,
- senność,
- zmęczenie,
- bóle brzucha,
- niepokój,
- rozdrażnienie.
Obcowanie z taką osobą stale pogarsza zdrowie fizyczne i psychiczne. Jego działanie najczęściej bywa świadome i przez ciągłą manipulację oraz chęć bycia w centrum uwagi sprawia, że na koniec dnia czujemy się pozbawieni resztek sił.
Istnieją także wampiry energetyczne, które w nieświadomy sposób oddziałują na samopoczucie, głównie przez narzekanie oraz marudzenie. Takie osoby uważają się za najbardziej pokrzywdzone i oczekują stałego wsparcia oraz pocieszenia.
Czym jest stres? Poznaj jego rodzaje, przyczyny i objawy
Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju bodźce i sytuacje, które zaburzają równowagę i wymagają szybkiej odpowiedzi oraz adaptacji, czyli odpowiedniego, optymalnego w danej chwili zachowania. St...
Wampiry energetyczne – rodzaje
Wampiry energetyczne bez wątpienia wywołują dyskomfort u osób które otaczają. Jest to spowodowane tym, że często nie są w stanie poradzić sobie z własnymi problemami, więc szukają „ofiary” do odreagowania.
W psychologii można wyróżnić 6 typów wampirów emocjonalnych:
- narcystyczny – taka osoba nie wykazuje empatii oraz zainteresowania w stosunku do innych, oczekuje bycia w centrum uwagi oraz wykonywania poleceń, lubi manipulować, aby osiągnąć swój cel,
- ofiara – posiada niską samoocenę, obwinia, manipuluje i używa szantażu emocjonalnego. Uważa, że przyczyną wszelkich niepowodzeń są inni ludzie,
- melodramatyczny – często sam stwarza sytuacje problematyczne, unikając tym samym prawdziwych problemów. Wampir tego rodzaju „żywi” się negatywnymi emocjami innych np. gniewem i złością,
- niewinny – w porównaniu do innych wampirów ten nie wykazuje negatywnych emocji, wręcz wydaje się być bezradny. Często potrzebuje pomocy, ponieważ nie jest w stanie sam poradzić sobie nawet z błahymi sprawami,
- dominator – za swój cel wybiera silne i stabilne osoby, lubi zastraszać oraz stwarzać uczucie niepewności, przez co sam czuje się dowartościowany,
- sądny – zazwyczaj posiada niską samoocenę i lubi wytykać błędy innych, tym samym wzmacniając swoje ego. Przebywanie z takim wampirem energetycznym sprawia, że możesz czuć się mniej wartościowy.
Jak się bronić przed wampirem energetycznym?
Cechą charakterystyczną wampirów emocjonalnych jest to, że więcej oczekują od innych, niż dają od siebie. Ważne jest zatem, aby postawić granicę i nie dopuścić do jej przekroczenia. Poniżej przedstawiamy zasady, które pozwolą zachować energię oraz zmniejszyć oddziaływanie wampirów energetycznych na Twój organizm.
- Ogranicz kontakt. Jeśli domyślasz się, że masz do czynienia z wampirem energetycznym postaraj się ograniczyć z nim kontakt do minimum. W razie konieczności przebywania z taką osobą, zajmij się obowiązkami i nie wchodź z nią w dyskusje.
- Unikaj kontaktu wzrokowego. Długie patrzenie w oczy sprawia, że wampiry energetyczne czują, że angażujesz się w ich problemy.
- Bądź bezstronny. W przypadku melodramatycznych i sądnych wampirów energetycznych staraj się nie wybierać żadnej ze strony konfliktu. Stronniczość może powodować kłótnie, wzrost negatywnych emocji oraz narzucanie swoich racji.
- Nie wykazuj nadmiernych emocji. Gniew lub złość napędzają wampiry emocjonalne do dalszej interakcji. Staraj się kontrolować swoje emocje w kontakcie z takimi osobami.
- Nie podejmuj trudnych tematów. Wampiry energetyczne zwiększają swoje oddziaływanie na emocje, jeśli rozmowa dotyczy trudnych tematów, ogranicz się więc do konwersacji na temat np. pogody, potraw lub książek. W razie potrzeby przejmij kontrolę nad rozmową.
- Unikaj spotkań na osobności. Przebywanie w grupie osób sprawi, że oddziaływanie wampira energetycznego znacząco spadnie i nie wpłynie negatywnie na Twoje samopoczucie.
- Nie wchodź w dyskusję. Więcej słuchaj niż mów, ponieważ większość wampirów emocjonalnych szuka kogoś, kto wysłucha ich problemów.