Czy kobiety biegają wolniej niż mężczyźni? Różnica jest nieduża, a na pewnych dystansach nieznaczna. Zobacz, czemu popularny pogląd to mit

Anna Rokicka-Żuk
Różnice między czasami osiaganymi przez kobiety w biegach na różne odległości wynikają z ich cech budowy anatomicznej.
Różnice między czasami osiaganymi przez kobiety w biegach na różne odległości wynikają z ich cech budowy anatomicznej. martinan/123RF
Według obiegowej opinii kobiety biegają o 10-12 procent wolniej niż mężczyźni, i to niezależnie od odległości. To jednak nieprawda! Wyniki nowych badań pokazują, że rozbieżności między płciami są znacznie mniejsze w przypadku sprintów, czyli krótszych dystansów pokonywanych z dużą szybkością. Zobacz, z czego to wynika i jaka naprawdę jest różnica w możliwościach pań i panów.

Spis treści

Na szybkość biegu wpływają różnice anatomiczne między płciami

Już dawno przyjęło się, że mężczyźni znacznie prześcigają kobiety w bieganiu na średnie i długie dystanse. Jednak na prędkość biegaczy na krótszych odcinkach wpływa wiele różnych czynników, a zwłaszcza kwestie związane z masą ciała i działaniem grawitacji, takie jak siła reakcji podłoża podczas uderzania o nie stóp. Jest ona przenoszona na mięśnie, ścięgna i stawy i zwykle 2-3 razy przekracza masą ciała. Podczas zbiegów z górki jest natomiast nawet dziesięciokrotnie większa, co generuje duże obciążenia dla organizmu.

Kobiety są zwykle mniejsze od mężczyzn, a siła mięśni w stosunku do masy ciała jest większa właśnie w przypadku osób o skromniejszych rozmiarach. To dawałoby im przewagę w sytuacjach, gdy potrzebny jest duży wysiłek, czyli zwłaszcza podczas startu.

Sprawdź: U kobiet ćwiczenia działają szybciej. Dotyczy to tych aspektów

By wziąć pod uwagę te kwestie i porównać rzeczywiste możliwości kobiet i mężczyzn, doktorantka z Southern Methodist University i uznana atletka, Emily McClelland, poddała analizie dane uzyskane w latach 2003-2018 z międzynarodowych konkursów, takich jak Olimpiada i Mistrzostwa Świata. Uwzględniając swoje obserwacje, badaczka przypuszczała, że różnice między płciami w kategoriach takich jak sprinty, są mniejsze niż zakładano.

Kobiety są znacznie lepsze na krótkich dystansach niż na długich

Wyniki analizy pokazały, że różnica między czasami, uzyskiwanymi w biegach sprintowych przez mężczyzn i kobiety, wynosiła 8,6 procent przy dystansie 60 metrów i rosła do 11 procent przy największych odległościach pokonywanych w tym tempie, czyli 400 m.

Zaobserwowano też interesujący fakt odnośnie biegu na 100 metrów. W ramach wyścigu na każdy 10-metrowy odcinek różnice w osiągach między płciami zwiększały się z 5,6 proc. w pierwszym z nich do 14,2 procent w tym ostatnim.

Zobacz: Nie musisz ćwiczyć jak facet. Tyle minut trzeba, by zmniejszyć ryzyko śmierci

Skąd jednak biorą się te rozbieżności? W przeciwieństwie do innych biegających gatunków ssaków, takich jak psy czy konie, wśród ludzi występuje znacznie większe zróżnicowanie rozmiarów ciała między kobietami i mężczyznami. To przekłada się na inną siłę mięśni w odniesieniu do masy ciała – jest ona większa u stosunkowo mniejszych osobników. A ponieważ prędkość podczas szybkiego sprintu jest bezpośrednio uzależniona od tej siły, przewagę mają drobniejsze kobiety. Na ich korzyść działa też mniejsza długość nóg, która przekłada się na większą liczbę kroków – a ta umożliwia szybsze rozpędzenie się. Te same czynniki okazują się jednak pogarszać czasy biegów kobiet względem mężczyzn na większych dystansach, gdy liczą się także inne kwestie.

Rozciąganie, pływanie i bieganie skutecznie spowalniają łagodne zaburzenia poznawcze

Rozciąganie, pływanie i bieganie skutecznie spowalniają łagodne zaburzenia poznawcze

– Seniorzy narażeni na demencję mogą spowolnić jej rozwój poprzez regularną aktywność fizyczną – poinformowali naukowcy ze Szkoły Medycznej Wake Forest w Karolinie Północnej. Ich wnioski zostały zapre...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Okazja na aktywność na świeżym powietrzu

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet