Czy kobiety biegają wolniej niż mężczyźni? Różnica jest nieduża, a na pewnych dystansach nieznaczna. Zobacz, czemu popularny pogląd to mit

Anna Rokicka-Żuk
Różnice między czasami osiaganymi przez kobiety w biegach na różne odległości wynikają z ich cech budowy anatomicznej.
Różnice między czasami osiaganymi przez kobiety w biegach na różne odległości wynikają z ich cech budowy anatomicznej. martinan/123RF
Według obiegowej opinii kobiety biegają o 10-12 procent wolniej niż mężczyźni, i to niezależnie od odległości. To jednak nieprawda! Wyniki nowych badań pokazują, że rozbieżności między płciami są znacznie mniejsze w przypadku sprintów, czyli krótszych dystansów pokonywanych z dużą szybkością. Zobacz, z czego to wynika i jaka naprawdę jest różnica w możliwościach pań i panów.

Spis treści

Na szybkość biegu wpływają różnice anatomiczne między płciami

Już dawno przyjęło się, że mężczyźni znacznie prześcigają kobiety w bieganiu na średnie i długie dystanse. Jednak na prędkość biegaczy na krótszych odcinkach wpływa wiele różnych czynników, a zwłaszcza kwestie związane z masą ciała i działaniem grawitacji, takie jak siła reakcji podłoża podczas uderzania o nie stóp. Jest ona przenoszona na mięśnie, ścięgna i stawy i zwykle 2-3 razy przekracza masą ciała. Podczas zbiegów z górki jest natomiast nawet dziesięciokrotnie większa, co generuje duże obciążenia dla organizmu.

Kobiety są zwykle mniejsze od mężczyzn, a siła mięśni w stosunku do masy ciała jest większa właśnie w przypadku osób o skromniejszych rozmiarach. To dawałoby im przewagę w sytuacjach, gdy potrzebny jest duży wysiłek, czyli zwłaszcza podczas startu.

Sprawdź: U kobiet ćwiczenia działają szybciej. Dotyczy to tych aspektów

By wziąć pod uwagę te kwestie i porównać rzeczywiste możliwości kobiet i mężczyzn, doktorantka z Southern Methodist University i uznana atletka, Emily McClelland, poddała analizie dane uzyskane w latach 2003-2018 z międzynarodowych konkursów, takich jak Olimpiada i Mistrzostwa Świata. Uwzględniając swoje obserwacje, badaczka przypuszczała, że różnice między płciami w kategoriach takich jak sprinty, są mniejsze niż zakładano.

Kobiety są znacznie lepsze na krótkich dystansach niż na długich

Wyniki analizy pokazały, że różnica między czasami, uzyskiwanymi w biegach sprintowych przez mężczyzn i kobiety, wynosiła 8,6 procent przy dystansie 60 metrów i rosła do 11 procent przy największych odległościach pokonywanych w tym tempie, czyli 400 m.

Zaobserwowano też interesujący fakt odnośnie biegu na 100 metrów. W ramach wyścigu na każdy 10-metrowy odcinek różnice w osiągach między płciami zwiększały się z 5,6 proc. w pierwszym z nich do 14,2 procent w tym ostatnim.

Zobacz: Nie musisz ćwiczyć jak facet. Tyle minut trzeba, by zmniejszyć ryzyko śmierci

Skąd jednak biorą się te rozbieżności? W przeciwieństwie do innych biegających gatunków ssaków, takich jak psy czy konie, wśród ludzi występuje znacznie większe zróżnicowanie rozmiarów ciała między kobietami i mężczyznami. To przekłada się na inną siłę mięśni w odniesieniu do masy ciała – jest ona większa u stosunkowo mniejszych osobników. A ponieważ prędkość podczas szybkiego sprintu jest bezpośrednio uzależniona od tej siły, przewagę mają drobniejsze kobiety. Na ich korzyść działa też mniejsza długość nóg, która przekłada się na większą liczbę kroków – a ta umożliwia szybsze rozpędzenie się. Te same czynniki okazują się jednak pogarszać czasy biegów kobiet względem mężczyzn na większych dystansach, gdy liczą się także inne kwestie.

Okazja na aktywność na świeżym powietrzu

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jerzy Rusztecki
nie ważne szybko czy wolno warto jest biegać, przez cały rok https://trucht.com/
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet