- To trend obserwowany od kilku lat- tłumaczy w rozmowie z AIP Agata Zadrożna, Kantar. - Mamy w Polsce taką tradycję, żeby uprawiać na własny użytek- dodaje i tłumaczy, że mamy dużo ogórków działkowych, duża cześć ludzi mieszka na wsiach i posiada kawałek ziemi, którą uprawiają.
Jak tłumaczy ekspertka, kiedy spojrzymy na to globalnie, to okazuje się, że niemal co trzeci Polak uprawia warzywa i owoce na własny użytek. - Tak naprawdę uprawiają wszyscy, jednak najwięcej stanowią osoby w średnim wieku ale nie emeryci i okazuje się, że kobiety robią to nieco częściej niż mężczyźni. Jeżeli chodzi o status materialny, to najczęściej są to osoby średnio zamożne- to jest ta grupa, która najchętniej uprawia warzywa i owoce- wyjaśnia ekspertka.
Zadrożna jednocześnie wskazuje, że nowym trendem są uprawy miejskie, na przykład na balkonach. - Jednak, póki co, gro tych upraw stanowią ogródki działkowe oraz przydomowe ogrody- tłumaczy. - Jednak myślę, że to jest powszechne hobby, jeśli mamy kawałek ogrodu, to się to uprawia- dodaje.
Warzywa i owoce uprawia na swój użytek 45 proc. mieszkańców wsi i 30 proc. mieszkańców miast do 19 tys. w porównaniu do 17 proc. mieszkańców miast powyżej 500 tys. oraz 21 proc. mieszkańców miast od 100 do 500 tys- wynika z danych Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Jednocześnie okazuje się, że 65 proc. osób, w których gospodarstwie domowym jest ogródek działkowy, uprawia warzywa i owoce.
- Co prawda nie zapytaliśmy o to, co Polacy uprawiają ale wiemy jakie są ulubione warzywa Polaków. Hitem są pomidory i dlatego spodziewam się, że uprawiamy pomidory- mówi Zadrożna. Jej zdaniem Polacy lubią różnego rodzaju nowinki, na przykład jagodę kamczacką. Jak wyjaśnia, kiedy spojrzymy na wyniki badań i zapytamy o jej spożycie, to nagle okazuje się, że w mniejszych miejscowościach jest ono dość spore. - Dlatego uważam, że takie nowinki też się pojawiają wśród upraw- mówi.
Zadrożna prognozuje, że Ten trend pewnie będzie się rozwijał. - Od jakiegoś czasu panuje trend na szeroko rozumianą ekologię, na zdrowe odżywianie. Chcemy, żeby żywność którą spożywamy, to byłą taka, którą znamy, że nie ma w niej chemii. Dlatego ja bym się spodziewała, że to będzie rosło, tym bardziej, że rosną możliwości i pomysły jak to robić, kiedy nawet nie mamy ogrodu, tylko balkon czy taras- podsumowuje.