Czy bałagan może stresować i powodować tycie? Jak nieporządek wpływa na samopoczucie? Jak zabrać się za generalne porządki?

Marta Siesicka-Osiak
Zarówno dorośli, jak i dzieci źle czują się w zabałaganionych pomieszczeniach. Dlatego warto możliwie najwcześniej zaangażować całą rodzinę do utrzymywania porządku w domu
Zarówno dorośli, jak i dzieci źle czują się w zabałaganionych pomieszczeniach. Dlatego warto możliwie najwcześniej zaangażować całą rodzinę do utrzymywania porządku w domu choreograph/123rf
Bałagan może wpływać na nasze samopoczucie i zachowanie. Codzienne przybywanie w nieuporządkowanych wnętrzach przekłada się zarówno na poziom hormonu stresu w organizmie, jak i na złe nawyki żywieniowe. Sprawdź, ile złego może zrobić bałagan w twoim życiu i dowiedz się, jak skutecznie wziąć się za porządki.

Spis treści

Bałagan a stres

Stres to reakcja naszego organizmu na konkretną sytuację. Proces ten zaczyna się w mózgu, skąd wysyłane są sygnały do całego układu nerwowego, rezultatem czego jest uwalnianie do krwioobiegu hormonów stresu, czyli kortyzolu i adrenaliny, a także przyśpieszenie tętna i oddechu oraz podniesienie ciśnienia krwi.

Czy to możliwe, aby nieposprzątana kuchnia i rozrzucone na biurku notatki wywoływały w naszym organizmie aż tak skomplikowany proces? Tak. Bałagan może dosłownie wyprowadzać nas z równowagi, uniemożliwiać koncentrację czy odpoczynek i wpływać na wybory żywieniowe.

Przewlekły stres, towarzyszący osobie przebywającej w nieuporządkowanej przestrzeni przez większość dnia, a często także w nocy, może mieć groźne następstwa dla zdrowia – od obniżenia odporności i zaburzeń snu po zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca i cukrzycę.

Dowiedz się więcej:

Jak bałagan wpływa na nasz umysł?

Liczne badania potwierdzają wpływ nieporządku na nasze samopoczucie. Przebywanie w bałaganie m.in. podnosi poziom kortyzolu i wpływa na nasze decyzje żywieniowe – dwukrotnie zwiększając szansę na zjedzenie czekolady zamiast jabłka i aż o 77 proc. podnosząc ryzyko wystąpienia nadwagi.

Ponadto, jak tłumaczy psycholog dr Sherrie Bourg Carter, pomieszczenia, w których panuje chaos bombardują nasz umysł nadmiernymi bodźcami – wzrokowymi, węchowymi i dotykowymi – sprawiając, że mózg pracuje na najwyższych obrotach, choć nie jest to wcale w danej chwili konieczne. Utrudnia to zarówno koncentrację, jak i relaks.

Zobacz w galerii: Jak skutecznie zabrać się za porządki?

Przebywanie w nieuporządkowanym środowisku ma tylko jeden plus – potrafi zwiększyć kreatywność. Eksperyment przeprowadzony przez amerykańskich naukowców wykazał, że uczestnicy badania, którzy przebywali w zabałaganionym pokoju byli bardziej kreatywni niż uczestnicy, którzy znaleźli się w uporządkowanym wnętrzu.

Niezwykła moc afirmacji. Jak wykorzystać intencje? Jak działa pozytywne myślenie?

Niezwykła moc afirmacji. Jak wykorzystać intencje? Jak działa pozytywne myślenie?

Afirmacja życia, afirmacja miłości lub zdrowia – to po nie najczęściej sięgamy szukając wsparcia w pozytywnym myśleniu. Czy może ono zdziałać cuda? Naukowcy udowadniają, że celebrowanie dobrych myśli ...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jak poradzić sobie z domowym chaosem?

O ile dla większości ludzi samo przebywanie w bałaganie wywołuje nerwowe reakcje organizmu, to także wizja „wielkich porządków” bywa dla niektórych równie stresująca. Jeśli chaos na dobre wdarł się do czyjegoś domu, samo zabranie się do porządków jest wielkim wyzwaniem.

Jest wiele metod, które mogą skutecznie pomóc w walce z bałaganem. Sprawdź w galerii, jak skutecznie uporządkować przestrzeń, aby koiła, a nie drażniła zmysły.

Zobacz w galerii: jak skutecznie zabrać się za porządki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nie mogę się skupić w bałaganie, dlatego muszę mieć porządek, żeby pracować zdalnie. Chowam wszystko na miejsce, odkurzaniem zajmuje się roomba, więc udaje się ogarniać domowy chaos niewielkim nakładem czasu i sił.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet