Jajka na twardo, wielkanocna przesuszona babka, biała kiełbasa, szynka - to wszystko można wykorzystać.
Można zrobić sałatki, zapiekanki, pierożki - zobaczcie zresztą na filmie.
Zawsze też można podzielić się jedzeniem z tymi, którym go brakuje. Zbiórki trwają w wielu miastach w Polsce. W Śląskiem też.
SPRAWDŹ:
Nie wyrzucaj, podziel się jedzeniem. W Katowicach będą zbierać jedzenie, które zostanie po świętach
A jeśli już przechowywać, to jak? Są przecież warzywa i owoce, których nie należy przechowywać w lodówce: niska temperatura sprawia, że owoce i warzywa tracą cenne witaminy.
Przechowywanie bananów w lodówce ma swoje plusy. Niska temperatura sprawia, że owoce wolniej dojrzewają. Brak świeżego powietrza powoduje, że banany tracą wszystkie witaminy.
Cytrusy za to szybciej psują się w lodówce. Na skórce pojawiają się przebarwienia i biały nalot. Tracą też niepowtarzalny smak oraz zapach.
Lodówka to najgorsze miejsce na przechowywanie czosnku. Warzywo szybko zaczyna mięknąć, kurczyć się i pleśnieć. Czosnek najlepiej czuje się w papierowej torbie w ciemnym i suchym miejscu.
Pomidory przechowywane w lodówce są w stanie wytrzymać nawet miesiąc. Niestety, tracą przez to smak, przestają być soczyste, a na ich skórce pojawiają się przebarwienia.
Cebula pozostawiona w lodówce mięknie i wytwarza nieprzyjemny zapach. Najlepiej przechowywać ją w zaciemnionym i suchym miejscu z dostępem do świeżego powietrza.
W czym przechowywać wędlinę, mięso, a w czym ser? Jak ustrzec się przed listerią i śluzowcami? O tym, jakie najczęściej popełniamy błędy pakując jedzenie, opowiedziały w "Dzień Dobry TVN" Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, Marzena Pawlicka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i dietetyk Agnieszka Piskała.
Dlaczego niektóre pojemniki do przechowywania żywności są niebezpieczne?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: