Pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Otyłości powstało w Gdańsku

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Nową ofertę leczniczą, tym razem adresowaną do osób borykających się ze znacznym nadmiarem kilogramów przygotowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Z inicjatywy rektora GUMed, prof. dr hab. med. Marcina Gruchały – na bazie szpitala i uczelni powstało tam pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych.

UCK ma bogate doświadczenie w tej dziedzinie, ponieważ funkcjonująca tam Klinika Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej specjalizuje się w chirurgii bariatrycznej od kilkunastu lat a inni specjaliści – diabetolodzy, kardiolodzy, dietetycy, specjaliści od nadciśnienia tętniczego itd. zajmują się leczeniem i badaniami otyłości patologicznej i chorób jej towarzyszących. Centrum ma być międzyjednostkową platformą kliniczną i naukową a współpracujące ze sobą specjaliści będą oferowac pacjentom wszechstronną pomoc i opiekę.

- Nadwaga i otyłość stają się prawdziwą plagą współczesności, a dane statystyczne są zatrważające. Każdego roku przybywa osób otyłych, także wśród dzieci i młodzieży. To nie tylko kwestia estetyki czy dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia – tłumaczy prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii. – Choć w większości przypadków wystarczająca okazuje się zmiana nawyków żywieniowych i zwiększona aktywność fizyczna, pozostaje grupa pacjentów, dla których nie ma innej skutecznej formy pomocy jak operacja chirurgiczna. Z myślą o nich powstało Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych, wielospecjalistyczna jednostka, unikatowa nie tylko w skali regionu, ale i całego kraju. To tu pacjent będzie otoczony opieką wysoko wykwalifikowanej kadry, specjalistów o ogromnej wiedzy i doświadczeniu w leczeniu otyłości, w oparciu o nowoczesną bazę kliniczną i najwyższej klasy sprzęt medyczny.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że w Europie otyłość osiągnęła już rozmiary epidemii, również wśród dzieci i młodzieży. Polska znalazła się wśród niewielu krajów europejskich, w których w ciągu ostatnich 8 lat odsetek osób z otyłością wzrósł o ponad 5 proc. Według naukowców przy zachowaniu takiej tendencji w 2035 roku co trzeci dorosły Polak będzie chorował na otyłość. Społeczne koszty tej choroby są ogromne! WHO wylicza, że w Europie aż do 6 proc. wydatków na zdrowie jest związanych z leczeniem chorób spowodowanych otyłością.

W związku z obchodami Europejskiego Dnia Otyłości w pięciu polskich miastach Medtronic organizuje dni otwarte dla wszystkich zainteresowanych problemem otyłości i jej leczenia. W wielu placówkach, m.in. w Gdańsku - będzie można porozmawiać zarówno z lekarzami jak i psychologami, dietetykami oraz z pacjentami bariatrycznymi. Wstęp wolny.

Spotkanie dla pacjentów odbędzie się jutro, 22 maja godz. 13:00-16:00, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7, sala wykładowa im. Prof. Z. Kieturakisa


Więcej w poniedziałkowym papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"
lub na plus.dziennikbaltycki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Otyłości powstało w Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet